Występy kapel, śpiewaków i multiinstrumentalistów, którzy od piątku prezentują swój kunszt na rynku w Żywcu, są pierwszym akordem tegorocznego 55. Tygodnia Kultury Beskidzkiej – poinformował rzecznik magistratu w Żywcu Mariusz Hujdus.
Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedno z największych wydarzeń folklorystycznych na świecie. Oficjalne otwarcie odbędzie się w sobotę. Impreza potrwa do 5 sierpnia. Przed publicznością w Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu wystąpi ok. 90 zespołów, w tym 13 z zagranicy.
Mariusz Hujdus poinformował, że wieczorem w żywieckim amfiteatrze Pod Grojcem rozpoczną się występy w ramach 49. Festiwalu Folkloru Górali Polskich. „Zaczynamy dzień wcześniej ze względu na liczbę zespołów, które stanęły w konkursowe szranki festiwalu. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym powodzeniem. To dowód, że rośnie zainteresowanie wśród młodzieży kulturą ludową i tradycją. Jeszcze kilkanaście lat temu ludzie jedynie przebierali się w stroje góralskie. Dziś się w nie ubierają. Przybywa nowych zespołów. Zwłaszcza młodzi z dumą podkreślają swoje korzenie” – powiedział.
W Festiwalu Folkloru Górali Polskich wystąpi 25 zespołów z różnych okolic. Prezentacje konkursowe zainauguruje w piątek wieczorem zespół Podegrodzie z okolic Nowego Sącza. Zaprezentuje program "Powrót parobków z jarmarku godniego". „W powrotnej drodze z jarmarku parobkowie zatrzymują się u Kaśki, która została w domu. Odwiedziły ją także dziewczęta, które chwalą się tym, co kupiły na jarmarku. Chłopcy zwołują muzykę i zaczyna się zabawa” – opisują ten program organizatorzy z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.
W piątek wystąpią również zespoły z Suchego, Łącka, Juszczyna, Wieprza i Złotnika.
Festiwal potrwa do wtorku. Spośród uczestników jurorzy wybiorą laureata głównej nagrody, którą jest Złote Żywieckie Serce.
Piątkowy wieczór w żywieckim amfiteatrze zwieńczy występ – już poza konkursem – zespołu Shivam Nrutya z Vapi na zachodnim wybrzeżu Indii. Widzowie zobaczą tańce z różnych części kraju. Jednym z prezentowanych stylów będzie południowoindyjski bharatanatyam, istniejący od ok. 3 tys. lat.
Wydarzeniom w Żywcu towarzyszą targi sztuki ludowej na rynku. Bierze w nich udział blisko 40 najbardziej znanych i cenionych twórców. Są to rzeźbiarze, malarze i hafciarki, a także artyści ludowi trudniący się zabawkarstwem, wytwarzaniem instrumentów oraz zdobnictwem bibułkowym.
Występy na pozostałych arenach rozpoczną się w sobotę. W Wiśle ulicami miasta przejdzie barwny korowód zespołów. W przyszłym tygodniu miasto zacznie na dobre żyć folklorem. W konkursowe szranki staną uczestnicy trzydniowych 29. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Ich celem jest prezentacja dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata - śpiewu, tańca, muzyki i zwyczajów. Polskę będą w nich reprezentowały trzy zespoły: Sokołowianie z Sokołowa Podlaskiego, Świerczkowiacy z Tarnowa i Żywczanie z Żywca.
Prezentacjom będą towarzyszyły też Festyn Istebniański w Istebnej oraz Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach. Odbędzie się także 71. Gorolskie Święto w Jabłonkowie na Zaolziu. Jest to największa i najważniejsza w roku impreza organizowana przez naszych rodaków mieszkających w Czechach.
Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego, wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne regiony. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/