Cykl warsztatów i zajęć poświęconych m.in. łódzkiej przyrodzie, historii igrzysk olimpijskich oraz wystawę „Łodzianin w podróży” przygotowało na czas wakacji Muzeum Miasta Łodzi. Ich twórcy zapewniają, że kontakt z przyrodą, zabawa i odpoczynek jest możliwy także w upalne lato w mieście.
Wydarzenia zaplanowane przez placówkę z myślą o młodych mieszkańcach Łodzi rozpoczną się w lipcu. W każdy wtorek lipca i sierpnia muzeum organizuje warsztaty "Na zielonym szlaku".
"Będą one poświęcone łódzkiej przyrodzie. Jeszcze 200 lat temu nasze miasto porastała Puszcza Łódzka. Jej pozostałości nadal można odnaleźć na terenie miasta, trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać najstarszych drzew. Przy tej okazji można spotkać także dzikie zwierzęta zamieszkujące Łódź: m.in. wiewiórki, jeże i dziki. Co warto o nich wiedzieć i jak mieszkaniec Łodzi może dbać o ich dobrostan? To tylko kilka z pytań, na które znajdziemy odpowiedzi" – podkreśliła Natalia Piórczyńska-Krawczyńska z Muzeum Miasta Łodzi (MMŁ).
Zajęcia "Na zielonym szlaku" będą odbywały się siedzibie głównej MMŁ przy ul. Ogrodowej 15.
Z kolei w każdą środę lipca i sierpnia w Muzeum Sportu i Turystyki w Zatoce Sportu przy al. Politechniki 10 prowadzone będą zajęcia poświęcone igrzyskom olimpijskim. Ich uczestnicy dowiedzą się m.in., jaka jest idea oraz historia olimpijskiej rywalizacji oraz skąd się wzięły takie a nie inne dyscypliny olimpijskie. Następnie zaś zinterpretują tę wiedzę podczas warsztatów plastycznych, projektując m.in. własny medal olimpijski.
W wakacje placówka przygotowała także warsztaty dla grup zorganizowanych. Zaproponuje im miejsca na terenie Łodzi oraz w najbliższej okolicy, w których można korzystać z letniej aury i kontaktu z przyrodą. Podczas zajęć powstanie mapa i trasa miejsc letniego wypoczynku dla mieszkańców miasta.
Będzie to również okazja do zapoznania się z najnowszą wystawą MMŁ "Łodzianin w podróży", którą będzie można oglądać od 10 lipca. Zgromadzone na niej eksponaty mówią m.in. o ulubionych sposobach i miejscach letniego wypoczynku łodzian sprzed stu lat. Pokazane zostaną głównie nieprezentowane wcześniej obiekty ze zbiorów muzeum m.in. akcesoria podróżnicze, dokumenty podróżnych i bogaty materiał ikonograficzny dotyczący wyjazdów krajowych i zagranicznych. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ pad/