Polska po 1989 roku

27.10.2017

Warmińsko-mazurskie: zabytki sakralne będą odnawiane za unijne pieniądze

Rzymskokatolickie kościoły, domy zakonne, sanktuaria i zespoły kaplic w województwie warmińsko-mazurskim zostaną odrestaurowane dzięki funduszom UE. Umowy na dofinansowanie prac w zabytkach sakralnych podpisali w piątek proboszczowie i samorząd wojewódzki.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin powiedział, że sakralne zabytki są dobrem kościoła, społeczeństwa oraz regionu Warmii i Mazur.

"Gdyby nie powszechna działalność kościołów to z pewnością mniej byśmy mieli do pokazania w tak dobrym stanie. Dziękuję za tę codzienną troskę. Także za to, że parafie i diecezje okazują się skutecznym beneficjentem"- podkreślił. Dodał, że rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie renowacji zabytkowych obiektów poprzedziła duża rywalizacja a pieniądze unijne, przeznaczone na ratowanie dziedzictwa kulturowego, otrzymały najlepsze projekty.

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński mówił, że większość obiektów sakralnych jest pod opieką kościoła. "To obiekty kultu, które są w użytku. Pozyskane fundusze posłużą nie tylko odnowieniu obiektów ale i temu, by służyły one dalej wiernym" - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że większość zabytkowych kościołów pozostało w dobrym stanie do obecnych czasów dzięki codziennym wysiłkom proboszczów oraz dzięki datkom wiernych. "Codzienna opieka spoczywa na wspólnotach parafialnych, które wzięły na siebie odpowiedzialność także materialną" - dodał.

Biskup toruński Andrzej Suski przypomniał, że na terenie Diecezji Toruńskiej znajduje się około stu XIV-wiecznych świątyń.

"Gdy przychodziłem do diecezji nie zdawałem sobie sprawy, jak w nich zapisana jest historia całych wieków. Pochodzę z diecezji płockiej z Mazowsza. To diecezja starsza od chełmińskiej ale nie ma tylu zabytkowych świątyń. Na Mazowszu budowano głównie z drewna, dlatego w większości nie przetrwały. Natomiast Krzyżacy budowali sieć parafii z kamienia i cegły. Stąd mamy to wielkie dziedzictwo kulturowe, które przetrwało, bo zawsze byli tu gospodarze"- zaznaczył bp Suski.

Parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim chce za 16,8 mln zł zrewitalizować i zagospodarować na cele kulturalne i turystyczne zabytkowe obiekty tworzące szlak sanktuariów Warmii i Mazur. Chodzi m.in. o Sanktuarium Matki Bożej Łąkowskiej w Łąkach, Sanktuarium Matki Boskiej Lipskiej w Lipach i zabezpieczenie 14 kaplic Kalwarii Warmińskiej w Głotowie.

Rzymskokatolicka Parafia pod wezwaniem św. Jakuba w Olsztynie chce za prawie 3 mln zł m.in. odtworzyć kryptę grobową arcybiskupów warmińskich. Za 7 mln zł Dom Zakonny w Barczewie Prowincji św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów w Polsce podda renowacji gotycki kościół p.w. św. Andrzeja.

Także za 7 mln zł rzymskokatolicka parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku chce wyremontować budynki nowego pałacu biskupiego i wozowni, w której prowadzona będzie działalność kulturalna.

Rzymskokatolicka parafia pod wezwaniem Świętego Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej w Bartoszycach za 3,7 mln zł wyremontuje świątynię stanowiącą jeden z najstarszych przykładów średniowiecznej architektury ceglanej.

Ponad 870 tys zł kosztować będzie konserwacja dachu kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pasymiu. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka

edytor: Paweł Tomczyk

ali/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL