Polska po 1989 roku

11.12.2018

Warszawa: Muzeum Więzienia Pawiak planuje rozbudowę

Niedostatek pomieszczeń konferencyjnych, brak magazynu muzealiów, niezadowalające warunki sanitarne, problemy z ociepleniem i wentylacją budynku - to zaledwie część problemów, z którymi zmagają się pracownicy muzeum i które najczęściej sygnalizują goście.

"MPW odnotowuje stały wzrost frekwencji i rosnące zainteresowanie prezentowaną tematyką. W 2015 roku obiekt odwiedziło ok. 46 000 osób. Przewiduje się, że w roku liczba ta wzrośnie o blisko 80 proc. w stosunku do 2015 roku i muzeum odwiedzi około 80 000" - napisali w oficjalnym oświadczeniu organizatorzy konferencji, która odbyła się we wtorek.

Kierownik MWP, Joanna Gierczyńska zwróciła uwagę, że budynek Muzeum Więzienia Pawiak w obecnym stanie nie spełnia wielu kryteriów nowoczesnej placówki muzealnej i nie wychodzi naprzeciw rosnącym oczekiwaniom zwiedzających. "Niedostatek pomieszczeń konferencyjnych, brak magazynu muzealiów, niezadawalające warunki sanitarne, problemy z ociepleniem i wentylacją budynku - to zaledwie część problemów, z którymi zmagają się pracownicy muzeum i które najczęściej sygnalizują goście " - poinformowała.

Podkreśliła, że według zgromadzonych danych nawet rodowici mieszkańcy Warszawy nie są potrafią zlokalizować MPW na mapie miasta, budynek nie spełnia zaś warunków, by organizować w nim zbiorowe spotkania i lekcje muzealne dla młodzieży.

Podczas konferencji zaprezentowano wstępny projekt rozbudowy Pawiaka. Koncepcja wstępna została zrealizowana za zgodą i za pieniądze MKiDN oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Jak zaznaczył dyrektor Muzeum Niepodległości, dr Tadeusz Skoczek, jest to dopiero początek długotrwałego procesu. "Nie zakładamy żadnych ram czasowych, ale chcemy bardzo porządnie podejść najpierw do projektów, potem ewentualnych kosztorysów, a na końcu do poszukiwania środków" - powiedział.

Architekt Adam Białobrzeski przedstawił projekt, który stanowi jedną z kilku koncepcji rozważanych przez kierownictwo Muzeum Niepodległości. Uwzględniono w nim nowoczesny budynek muzealny, wybijający się na tle stołecznej architektury. Zgodnie z planami nowa siedziba MWP ma być bazą nowoczesnych pomieszczeń, ma spełniać potrzeby zarówno użytkowe, jak i symboliczne. Nie wyklucza się, że podczas prac budowlanych przeprowadzi zostaną po latach badania archeologiczne pod posadzką wybudowaną na dawnym rumowisku.(PAP)

autorka: Malwina Wapińska

mwp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL