XIX wiek

29.01.2020

Warszawska kamienica Izaaka Rothberga wpisana do rejestru zabytków

Kamienica Izaaka Rothberga przy ul. Marszałkowskiej 66 w Warszawie została wpisana do rejestru zabytków - poinformował w środę Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, prof. dr hab. Jakub Lewicki.

Budynek składa się z dwóch skrzydeł przyulicznych i oficyn, które zamykają obszerne prostokątne podwórze. Kamienica zbudowana jest w stylu neogotyckim. Budowano ją w latach 1894-95 według koncepcji architekta Stefana Szyllera na zlecenie inwestora budowlanego Izaaka Rothberga. Dawniej wpisywała się w ciąg trzech kamienic przy ul. Marszałkowskiej pod numerami 66, 68/70 i 72 zbudowanych w tym samy stylu. Zachowały się budynki pod numerami 66 i 72 - przekazał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, prof. dr hab. Jakub Lewicki.

Kamienica Rothberga jest przykładem adaptacji piętnasto- i szesnastowiecznej architektury rezydencjonalnej. Podczas wojny budynek został częściowo zniszczony, ale jej dawny wystrój został uwieczniony na licznych zdjęciach m.in. fotografa Karola Pęcherskiego. Do dzisiaj zachowały się jednak - od strony ul. Wilczej - balkony z neogotyckimi formami balustrad, schodkowy szczyt, a w zwieńczeniu – żeliwny, ozdobny wiatrowskaz.

Dobrze zachował się także wystrój i przejazd na dziedziniec, który stanowi stylistyczny unikat w skali Warszawy. "Przejazd posiada sklepienie krzyżowe oraz zespół zdobionych portalowych obramień" - przypomniał prof. Lewicki.

Ponadto budynek zachował w wysokim stopniu wystrój i wyposażenie klatek schodowych m.in. stopnie wykończone płytami z białego marmuru i piaskowca, a także ceramiczne wykończenie posadzek z wielobarwnych płytek w układach "kobiercowych" i ozdobne metalowe balustrady.

Zachowały się również owalne medaliony na ścianach dekorowane motywami roślinnymi, stanowiące obramienia niezachowanych lamp gazowych oraz liczne oryginalne komponenty wykończenia wnętrz mieszkalnych, jak piece o gładkich lub reliefowych kaflach. (PAP)

nmk/ jann/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL