Polska po 1989 roku

28.01.2020

We Wrocławiu otwarto Rondo Oficerów Gruzińskich Wojska Polskiego

Rondo Oficerów Gruzińskich Wojska Polskiego otwarto we wtorek we Wrocławiu; uroczystość była związana ze 101. rocznicą uznania przez Polskę niepodległości Demokratycznej Republiki Gruzji.

Rondo Oficerów Gruzińskich Wojska Polskiego znajduje się na ul. Granicznej. Uroczystość jego otwarcia była z jednej strony związana z wizytą delegacji z gruzińskiego Batumi, które jest miastem partnerskim stolicy Dolnego Śląska, z drugiej zaś z przypadającą w środę 101. rocznicą uznania przez Polskę niepodległości Demokratycznej Republiki Gruzji.

Polscy historycy tematem obecności gruzińskich żołnierzy w szeregach Wojska Polskiego zajęli się dopiero w latach 90. XX w. Wcześniej temat ten ze względów politycznych nie był poruszany.

Jak wskazuje wrocławski magistrat, Gruzini walczyli po stronie Polski m.in. w kampanii wrześniowej w 1939 r. oraz w szeregach polskiej armii na froncie zachodnim.

"Gruzińskie nazwiska można znaleźć na listach poległych w kraju i na Zachodzie oraz ofiar zbrodni katyńskiej" - podkreślono w komunikacie z okazji otwarcia ronda.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL