Od najbliższego piątku do końca września zorganizowanych zostanie 17 koncertów organowych w kościele pw. św. Elżbiety we Wrocławiu. Ich wyjątkowość wiąże się z instrumentem - organami Michaela Englera Młodszego, zwanymi "Głosem Śląska". Oryginał spłonął w 1976 roku, dwa lata temu zakończono rekonstrukcję.
Odbudowa słynnych organów Englera kosztowała 20 mln zł. Koncerty, podczas których można ich posłuchać, są bezpłatne.
"Od 2022 roku, kiedy organy rozbrzmiały pierwszy raz po odbudowie, niezależnie od uroczystości liturgicznych odbyły się tutaj 52 koncerty. Wysłuchało ich około 20 tys. osób" - powiedział sekretarz miasta Włodzimierz Patalas.
Pierwszy koncert odbędzie się w piątek 7 czerwca o 19. Łącznie zaplanowano 17 wydarzeń. Wyjątkiem będzie 15 sierpnia, gdy koncert odbędzie się w czwartek. Opiekunem artystycznym cyklu jest prof. Piotr Rojek z Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Kościół św. Elżbiety znajduje się tuż obok wrocławskiego Rynku i cieszy się popularnością wśród turystów. Wiele osób przyciągają same organy, które zachwycają nie tylko brzmieniem, ale i wyglądem.
"To, co zrobił Wrocław, odbudowując organy w św. Elżbiecie, to wydarzenie bez precedensu w skali świata. Chcemy, by jakość proponowanych przez nas koncertów zawsze dorównywała klasie instrumentu. Na nasze koncerty zjeżdżają się muzycy z uczelni artystycznych, z którymi współpracujemy: między innymi z Poznania, Katowic. To są młodzi, ale już utytułowani i utalentowani ludzie" - powiedział prof. Piotr Rojek.
Kościół św. Elżbiety znajduje się tuż obok wrocławskiego Rynku i cieszy się popularnością wśród turystów. Wiele osób przyciągają same organy, które zachwycają nie tylko brzmieniem, ale i wyglądem. Ich odbudowa to nie ostatnia inwestycja w organy we Wrocławiu. W poniedziałek rozpoczną się prace remontowe tych znajdujących się we wrocławskiej katedrze. Koszt szacowany jest na 16 mln zł. To jeden z najbardziej rozbudowanych instrumentów w Polsce, który posiada 13,5 tys. piszczałek.(PAP)
autor: Michał Torz
mt/ dki/