Z udziałem przedstawicieli rządu oraz władz samorządowych odbyły się we wtorek pod Pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego we Wrocławiu obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz. 17. w stolicy Dolnego Śląska włączono wszystkie syreny alarmowe.
Pod Pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego we Wrocławiu zebrali się harcerze, wojsko, przedstawiciele służb mundurowych oraz władz centralnych i samorządowych.
List do uczestników wrocławskich uroczystości wystosowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. „Powstanie Warszawskie było wydarzeniem, które trudno porównać z jakąkolwiek inną kartą II wojny światowej. Warszawa jako pierwsza na okupowanych przez Niemców terenach niepodległościowym zrywem sprzeciwiła się niemieckiej potędze; upomniał się o niepodległość, godność, honor ojczyzny oraz wszystkich jej mieszkańców” – napisała Witek.
Marszałek podkreśliła, że żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego stanęli do nierównej walki z przytłaczającymi siłami wroga. „Nie był to jednak desperacki czyn, lecz wyraz najgłębszego i ofiarnego patriotyzmu. Stawką bowiem była przyszłość Rzeczypospolitej i suwerenność polskiego narodu” – wskazała Witek.
Dodała, że dziś pamięć o Powstaniu Warszawskim jest trwałym elementem polskiej tożsamości. „Łączy generacje Polaków i Polek w wdzięczności za suwerenną ojczyznę, za daninę krwi, za ofiarę życia i niewymowne cierpienie” – napisała marszałek.
Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski podkreślił, że definiując polskość w dziesięciu zdaniach, co najmniej jedno z nich będzie poświęcone Powstaniu Warszawskiemu. „Powstanie Warszawskiej jest stemplem polskości; jest czymś co tworzy naszą tożsamości. Na pewno można być dobry człowiekiem, ale nie można być dobrym Polakiem bez przemyślenia, przeżycia, przemodlenia fenomenu Powstania Warszawskiego” – mówił wojewoda.
W ramach wrocławskich obchodów o godz. 19 odbędzie się jeszcze msza św. w Kościele Garnizonowym we Wrocławiu.
Według szacunków, po II wojnie światowej we Wrocławiu osiedliło się około 300 powstańców warszawskich. Spośród nich dziewięcioro doczekało przypadającej 1 sierpnia 2023 roku 79. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego – podało w poniedziałek wrocławskie Centrum Historii Zajezdnia.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ aszw/