Niemal 80 instrumentów charakterystycznych dla polskiej muzyki ludowej można od piątku oglądać na wystawie w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Na ekspozycji można zobaczyć chordofony - czyli instrumenty strunowe m.in. skrzypce, basy i cymbały - oraz aerofony, czyli instrumenty dęte. Tu prezentowana jest bogata kolekcja dud polskich oraz instrumentów pasterskich - jak na przykład trombity, piszczałki, fujarki i gwizdki. Poza tym pokazane zostaną również instrumenty perkusyjne - membranofony (bębny obręczowe, burczybasy) oraz idiofony (grzechotki, kołatki, dzwonki). Ekspozycję uzupełniają instrumenty muzyczne, które znajdują się w zbiorach Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.
Autorzy wystawy pogrupowali eksponaty według regionów Polski, dla których poszczególne instrumenty są charakterystyczne. Na wystawie znalazły się również biogramy i fotografie ludowych twórców.
Kurator ekspozycji Hanna Golla wskazała, że prezentowane instrumenty zostały wykonane w ramach Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych organizowanego cyklicznie przez szydłowieckie muzeum. Konkurs odbywa się od lat 80. XX w. W tym roku jest zorganizowany po raz piąty, w poprzednim konkursie – w 2016 r. – udział wzięli starsi twórcy (urodzeni przed 1935 r.) i młodzi zapaleńcy, którzy są samoukami lub pod okiem mistrzów odkrywają tradycje swojego regionu.
Wystawę można oglądać do 1 września. (PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ mabo/