W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (MAW) w czwartek otwarta zostanie ekspozycja rysunków Aleksandra Chylaka pt. „Cerkwie na Łemkowszczyźnie”. Wystawa będzie czynna do 30 sierpnia.
"W okresie wakacyjnym zapraszamy na wystawę rysunków Aleksandra Chylaka, które przeniosą nas na wschodnio-południowe tereny kraju, na Łemkowszczyznę. Aleksander Chylak, z wykształcenia architekt związany z Warszawą, ale urodzony w Krynicy, w rodzinie grekokatolickiej, od lat 60. do chwili obecnej utrwala na papierze urokliwe drewniane świątynie z tych rejonów" - napisała w informacji przesłanej PAP Iwona Gąsiorek z MAW.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie ok. 40 prac wykonanych w różnorodnych technikach (węgiel, tusz, ołówek i akwarele).
W tekście towarzyszącym ekspozycji artysta przyznał, że łemkowskie drewniane cerkwie od dawna są obiektem jego fascynacji. "Są dwa powody tego +zauroczenia+. Pierwszym jest fakt, że tereny, na których występują, są także moją +małą ojczyzną. Łemkowszczyzna, zachodnia część pasma Karpat zamieszkała przez Łemków, słynie z budownictwa cerkiewnego, dla wiernych wyznania grecko-katolickiego. Wpisane ono jest w pejzaż tej ziemi, ale także w jej krajobraz kulturowy, stanowiąc tym samym trwały element szeroko pojętej kultury europejskiej" - wyjaśnił Chylak.
Podkreślił, że drugi powód fascynacji ma źródło w jego architektonicznym wykształceniu. "W centrum każdego rysowanego przeze mnie krajobrazu znajduje się zawsze obiekt architektoniczny, a cerkwie, choć nierzadko projektowane przez domorosłego, lokalnego twórcę, budzą mój niezmienny podziw" - czytamy w tekście towarzyszącym ekspozycji. Jak dodał artysta, "unikatowy jest charakter ich konstrukcji", a "wszystkie budowle łączy bogaty, często trójwymiarowy krzyż, wieńczący kopułę czy dach cerkwi".
Prace Chylaka były już prezentowane w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
Wernisaż ekspozycji "Cerkwie na Łemkowszczyźnie" - 18 czerwca o godz. 16. Wystawa będzie czynna do 30 sierpnia br.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ krap/