Wicemarszałek Senatu Maria Koc, która w niedzielę odwiedziła Sopoćkinie i Grodno na zachodzie Białorusi, spotkała się ze społecznością polską i była gościem konkursu „Mistrz Ortografii”. Rozmawiała też z biskupem diecezji grodzieńskiej i miejscowymi władzami.
W Sopoćkiniach pod Grodnem wicemarszałek Koc odwiedziła klasztor sióstr serafitek, które opiekują się osobami starszymi i chorymi. Przekazała im m.in. środki do opieki nad chorymi.
Podczas mszy świętej w kościele w Sopoćkiniach Koc dziękowała miejscowej społeczności za trwanie w polskości. „Wytrwaliście mimo niekiedy trudnych warunków i kaprysów historii. Polski Senat i rodacy w kraju nie zapominają o was” - zapewniła. „Jesteście przykładem prawdziwości powiedzenia, że ojczyznę kocha ten, co nosi ją w sercu” - dodała wicemarszałek.
Tematem rozmów Koc z biskupem grodzieńskim Aleksandrem Kaszkiewiczem była sytuacja diecezji i wiernych oraz renowacja zabytków sakralnych i obiektów dziedzictwa, a także możliwe wsparcie tych działań przez Polskę.
Wicemarszałek Senatu spotkała się także z wicegubernator obwodu grodzieńskiego Aleną Bubieńczyk, z którą rozmawiała o różnych aspektach współpracy polsko-białoruskiej na Grodzieńszczyźnie, a także o sytuacji polskiej mniejszości, zwłaszcza w kontekście możliwości nauczania języka polskiego w białoruskim systemie szkolnictwa.
„Tłumaczyłam, jak wyglądają polskie rozwiązania dla mniejszości białoruskiej w naszym kraju, oraz apelowałam, by umożliwić przyjęcie wszystkich chętnych do szkół z polskim językiem nauczania” – mówiła później Koc.
Nieuznawany przez Mińsk Związek Polaków na Białorusi alarmuje, że w tym roku do pierwszych klas w państwowej polskiej szkole w Grodnie znowu mogą nie zostać przyjęci wszyscy chętni.
„Na kursach przygotowawczych jest 75 dzieci, a władze w odpowiedzi na petycję rodziców o przyjęcie wszystkich poinformowały nas, że mogą powstać tylko dwie klasy” – powiedziała PAP szefowa ZPB Andżelika Borys. Dwie pierwsze klasy, jak wyjaśniła, to maksymalnie 59 dzieci. Borys podkreśliła, że „przyjęcie wszystkich powinno być sprawą zupełnie normalną”.
Wicemarszałek Koc wzięła także udział w rozdaniu nagród dla uczestników konkursu języka polskiego „Mistrz Ortografii” zorganizowanego przez Związek Polaków na Białorusi dla ponad 150 uczniów szkół z nauczaniem języka polskiego, zarówno państwowych, jak i społecznych.
„W dyktandzie brało udział 150 uczniów z całej Białorusi, od Grodna po Brasław, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu językiem polskim” – oceniła Borys. Zwycięzcy dyktanda pojadą na wycieczkę do Polski, podczas której planowane jest spotkanie z małżonką prezydenta RP Agatą Kornhauser-Dudą.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ akl/ ap/