Polska po 1989 roku

04.05.2017

Wicepremier Gliński: rewitalizacja toruńskiej Starówki największym projektem ze środków UE

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (P) i prezydent Torunia Michał Zaleski podczas podpisania umowy na realizację projektu "Toruńska Starówka – etap II". Fot. PAP/T. Żmijewski Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (P) i prezydent Torunia Michał Zaleski podczas podpisania umowy na realizację projektu "Toruńska Starówka – etap II". Fot. PAP/T. Żmijewski

Rewitalizacja toruńskiej Starówki jest największym projektem realizowanym w obecnej perspektywie finansowania UE w dziedzinie zabytków w Polsce - podkreślił w czwartek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w Toruniu.

Na mocy podpisanej w czwartek przez szefa resortu kultury Piotra Glińskiego i prezydenta Torunia Michała Zaleskiego umowy Toruń otrzyma ok. 54,5 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowanie przeznaczone jest na realizację II etapu projektu "Toruńska Starówka - ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO" w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Całkowity koszt trzynastu inwestycji, które wchodzą w skład tego pakietu wyniesie niespełna 71,5 mln zł.

"Jestem niezwykle zadowolony, że realizacja tak kosztownego zadania będzie możliwa właśnie w Toruniu. Jestem z tym miastem szczególnie związany, chociażby z racji wykładów, które miałem na tutejszym Uniwersytecie Mikołaja Kopernika na Wydziale Humanistycznym. Ten ma swoją siedzibę w kompleksie staromiejskim" - mówił Gliński w czwartek w Toruniu.

Przypomniał, że w lipcu w Krakowie odbędzie się 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. "Podczas niej będziemy mogli się pochwalić tym, w jak wymierny sposób dbamy o miejsca wpisane na tę prestiżową listę" - dodał Gliński.

Zaznaczył także, że "w tej chwili inwestycje w kulturę są najbardziej wartościowe i najcenniejsze z punktu widzenia rozwoju ekonomicznego na całym świecie". Dodał również, że "kultura jest wpisana w plan premiera Morawieckiego w znaczącej mierze". "Będziemy dbali o rozwój kultury, to mogę zapewnić" – podsumował wicepremier.

"W Toruniu jest jeden z czterech w Polsce - obok Warszawy, Krakowa i Zamościa - zespołów miejskich wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W tym roku obchodzimy dwudziestolecie wpisania naszej Starówki do grona najcenniejszych zabytków na naszym globie. Podpisywana dziś umowa jest pięknym prezentem z tej okazji" - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Miasto realizowało będzie projekt rewitalizacyjny wraz z parafiami, samorządowymi instytucjami kultury oraz organizacją pozarządową. W ramach projektu przewidziano prace rewitalizacyjne w Domu Kopernika, Muzeum Toruńskiego Piernika, w CK Zamek Krzyżacki, w Pałacu Dąmbskich, w kościele Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, w kościele Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Jakuba Apostoła, w kościele katedralnym Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła, w kościele Parafii Ewangelicko-Augsburskiej p.w. św. Szczepana, w zborze ewangelickim na Rynku Nowomiejskim, w ruinach kościoła i klasztoru podominikańskiego, w Dworze Mieszczańskim, w Stawie Komtura oraz w Domu Harcerza.

"Toruński projekt był świetnie przygotowany merytorycznie, a dzięki wpisaniu na listę UNESCO dofinansowanie mogło być wyższe niż limity ustalone na ten cel w ramach UE" - ocenił wicepremier Gliński. (PAP)

twi/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL