Pogłębienie współpracy kulturalnej pomiędzy Polską a Turcją było tematem spotkania wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego z ministrem kultury i turystyki Turcji Mehmetem Nurim Ersoyem – poinformowano w piątek na stronie MKDNiS.
"Ministrowie rozmawiali o współpracy instytucji kultury, m.in. Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, o ochronie tatarskiego dziedzictwa w Polsce, a także o udziale polskich ekspertów w pracach nad zagospodarowaniem katolickiego cmentarza w Karaagacu w Turcji" - czytamy w informacji.
Jak podkreślono, "w trakcie rozmów padła ze strony tureckiej zapowiedź podjęcia prac nad zwolnieniem turystów polskich z obowiązku posiadania wizy wjazdowej do Turcji".
"Ponadto turecki minister kultury i turystyki zadeklarował, że rząd Turcji sfinansuje rekonstrukcję tzw. Pawilonu Tureckiego w Łazienkach Królewskich. Budynek zostanie odtworzony w historycznym kształcie, z jednoczesnym poszanowaniem zabytkowego charakteru i obecnego założenia parku" - napisano na stronie MKDNiS.
Przypomniano, że "Pawilon lub też tzw. Dom Turecki został wzniesiony w 1786 r.", a "zaprojektował go Jan Christian Kamsetzer, który jako pomocnik Dominika Merliniego zajmował się projektowaniem pomniejszych budowli w Łazienkach Królewskich". "Kamsetzer wcześniej odbył podróż do Turcji i miał okazję zapoznać się z tamtejszą architekturą" - dodano w informacji.
Zaznaczono, że "elementy orientalne zostały wykorzystane przede wszystkim w warstwie dekoracyjnej pawilonu - drzwi wejściowe miały mauretańskie łuki, na planszach pod oknami znalazły się akantowe arabeski, a egzotykę podkreślały skośne odeskowania".(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/