"Ksiądz Ficek śląski" - to tytuł przedstawienia historycznego, które upamiętni legendarnego księdza Jana Alojzego Ficka, budowniczego kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich. W tym roku mija 170 lat od poświęcenia tego słynnego śląskiego sanktuarium.
Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja to część sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. To jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego na Górnym Śląsku. Każdego roku przybywają tu liczne pielgrzymki, z których największą jest stanowa pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców w ostatnią niedzielę maja.
Budowniczym obecnej bazyliki jest ks. Jan Alojzy Ficek, który był administratorem, a później proboszczem piekarskiego kościoła. Do historii przeszedł jako gorliwy kapłan, inicjator ruchów trzeźwościowych na Śląsku, animator ruchu wydawniczego i czytelniczego. Zbudowany pod jego kierunkiem kościół został poświęcony niespełna 170 lat temu - 22 sierpnia 1849 roku.
W roku rocznicy zakończenia budowy kościoła piekarska parafia, we współpracy ze Stowarzyszeniem Wrazidlok, zorganizowała cykl wydarzeń, które mają przypomnieć dzieło tego legendarnego księdza. Premierę napisanego specjalnie z tej okazji widowiska historycznego "Ksiądz Ficek śląski" zaplanowano na najbliższą niedzielę, 3 lutego, w piekarskiej bazylice.
Jak mówi współautor tekstu przedstawienia Łukasz Zimnoch, słowno-muzyczne widowisko ma być przypomnieniem największych dokonań pamiętnego proboszcza. W trakcie spektaklu zabrzmią m.in. „Cztery melodie śląskie” Witolda Lutosławskiego, „Aria na strunie G” Jana Sebastiana Bacha, „Kanon” Johanna Pachelbela oraz „Adagio z I kwartetu smyczkowego” Stanisława Moniuszki.
Amatorskie przedstawienie przygotowała grupa pasjonatów ze Stowarzyszenia Wrazidlok. Autorami tekstu są Iwona Holeczek i Łukasz Zimnoch (który również wystąpi w spektaklu), za oprawę muzyczną odpowiada Aleksandra Batog. W przedstawieniu wystąpią: Czesława Kolano, Wacława Jagielska, Czesław Garczarczyk, Halina Czapla oraz Klarysa Zimnoch.
Obecny proboszcz kościoła Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich, ks. Krzysztof Fulek, podkreśla, że ks. Jan Alojzy Ficek jest postacią godną przypomnienia i upamiętnienia.
"Jego posługa to szereg wspaniałych osiągnięć - ksiądz Ficek korzystając z pomocy tysięcy Ślązaków zbudował bazylikę, krzewił trzeźwość, wydawał polskie książki i gazety. Cała jego aktywność to wspaniały przykład katolicyzmu społecznego - nurtu, w którym zaciera się granica pomiędzy duchownymi i świeckimi, a gdzie najważniejsze jest wspólne działanie w interesie wspólnym. Koniecznie należy potwierdzać, że działalność tego legendarnego farorza (po śląsku: proboszcza - PAP) wyrastała z żarliwej pobożności maryjnej" - powiedział ks. Fulek.
Przedsięwzięcie wspierają władze Piekar Śląskich. Prezydent miasta Sława Umińska–Duraj oceniła, że działalność ks. Ficka była jednym z impulsów rozwoju Piekar Śląskich.
„Piekary w połowie XIX wieku były niewielkim, rolniczym miasteczkiem, nękanym zarazami i problemami społecznymi. Pojawienie się księdza Ficka to nie tylko przebudzenie religijne, ale także impuls rozwojowy dla gminy. Budowa olbrzymiego kościoła oznaczała pojawienie się w Piekarach wielu fachowców. Działalność księdza Ficka to również upowszechnienie umiejętności czytania i pisania, a co najważniejsze, budowa naszej piekarskiej społeczności w oparciu o dobro wspólne" - powiedziała prezydent, podkreślając, że wartości krzewione przez księdza wciąż wiele znaczą dla miasta i jego mieszkańców.
Po niedzielnej premierze w piekarskiej bazylice spektakl będzie pokazywany w innych śląskich świątyniach - aż do sierpnia, kiedy nastąpi kulminacja rocznicowych obchodów. W niedzielny wieczór 25 sierpnia na piekarskim Wzgórzu Kalwaryjskim zaplanowano spektakl światła i dźwięku.
Wśród celów gliwickiego Stowarzyszenia Wrazidlok (po śląsku: wścibski) jest m.in. działalność na rzecz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego, a także wspomaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych. Jedną z inicjatyw stowarzyszenia jest stworzenie w regionie Szlaku Magnatów Przemysłowych. Organizacja przygotowuje też "konwentykle" i "rajzy", promujące ważne dla Śląska miejsca i historię regionu w przystępnej formie. Spotkaniom towarzyszą pokazy mody, koncerty i "fotołowy" - sesje fotograficzne w wybranych miejscach.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ itm/