W Finlandii tradycja chrześcijańska miesza się z pogańską. Wiele fińskich domów zostało nawiedzonych przez czarownice, a kukły wiedźm pozostaną elementem dekoracyjnym przez całą Wielkanoc. Z kolei w piątek ulicami Helsinek przejdzie Droga Krzyżowa.
W stolicy Finlandii wielkopiątkowa Droga Krzyżowa jest jedną z głównych uroczystości w świątecznym kalendarzu. Każdego roku uczestniczy w niej kilkuset mieszkańców Helsinek. Uroczystość organizowana jest w okolicach katedry luterańskiej (Tuomiokirkko), najbardziej rozpoznawalnego zabytku w Helsinkach. W postać Jezusa wcieli się fińska piosenkarka i aktorka Maria Ylipaa. W tym roku jednak tradycyjna Droga Krzyżowa w Helsinkach odbędzie się pod specjalnym nadzorem policji.
Nadkomisarz Seppo Kujalan, cytowany przez fińską państwową telewizję Yle, powiedział, że po ostatnich wydarzeniach w Sztokholmie zastosowane zostaną w czasie świąt szczególne środki bezpieczeństwa, większe niż we wcześniejszych latach.
W Wielką Sobotę wielu Finów wybierze się na tradycyjne palenie ogniska. To pogańska tradycja, a płomienie i dym mają przepędzić czarownice.
"Od zawsze odnoszę wrażenie, że Wielkanoc w Finlandii jest świętem mało religijnym. Bardziej traktuje się je jako koniec zimy czy początek wiosny, w związku z czym, jeśli tylko aura pozwoli, wolne dni przeznacza się na pierwsze po zimie prace w ogrodzie, na działce, czy też na większe porządki z myciem okien, itp." - powiedziała PAP Karina Kozikowska-Ulmanen, Polka mieszkająca w Finlandii.
Dodała, że od kiedy ma dzieci, najbardziej lubi tradycję Niedzieli Palmowej. Właśnie w tę niedzielę, dzieci przebrane za wiedźmy, czasem też zajączki lub kotki, chodzą od domu do domu, recytują życzenia i w zamian za gałązki z baziami, udekorowane kolorowymi piórami i bibułą, dostają słodycze, czasami też drobne pieniądze - opowiada Karina Kozikowska-Ulmanen.
Tradycyjną fińską potrawą wielkanocną jest mammi. To deser przyrządzany z żytniej mąki i podawany na słodko ze śmietaną lub cukrem. Dzieci chętniej sięgają jednak po czekoladowe jajka. Szczególnie popularne w okresie świąt są jajka w prawdziwej skorupce wypełnione czekoladowo-orzechową masą, produkowane przez fińskiego producenta słodyczy Fazer.
Zarówno Wielki Piątek jak i świąteczny poniedziałek są dniami wolnymi od pracy. W tygodniu wielkanocnym wielu Finów wybiera się na urlop, często na narty do Laponii, gdzie zazwyczaj do późnej wiosny panują dobre warunki śniegowe.
W tym roku wiele sklepów będzie otwartych również w niedzielę i poniedziałek wielkanocny. Z uwagi na zmianę prawa w 2015 roku, właściciele sklepów mogą obecnie sami podejmować decyzję czy handlować w święta czy też nie. Od początku 2016 roku w Finlandii ograniczenia związane z handlem w weekendy i święta zostały zniesione.
W Finlandii mieszka około 5,5 mln osób. Dominująca religią jest protestantyzm. Większość deklaruje przynależność do Kościoła ewangelicko-luterańskiego - około 72 proc. Prawosławni stanowią około 1 proc. wierzących. Liczba muzułmanów szacowana jest na 50-60 tys. Katolików jest około 14 tys. Blisko co czwarty mieszkaniec jest niewierzący.
Przemysław Molik (PAP)
pmo/ jo/ro/