Mszę św. w intencji rychłej beatyfikacji księdza Franciszka Blachnickiego odprawiono w środę w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, w 32. rocznicę śmierci założyciela i duchowego ojca Ruchu Światło-Życie i więźnia Auschwitz.
Eucharystii przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. "Ciągle docierają do nas pytania - od wiernych świeckich, od mediów - kiedy beatyfikacja? Podaję więc, że jako archidiecezja katowicka, której prezbiterem był Franciszek Blachnicki, zrobiliśmy już wszystko, czego wymaga Kościół. Dokumentacja procesu została złożona w Kongregacji Świętych, tam przyjęta i zbadana. Potwierdzającą odpowiedzią naszych działań jest dekret Kongregacji uznający heroiczność cnót Franciszka, wydany 30 września 2015 r." - powiedział.
Jak mówił, kolejnym krokiem będzie wyjednanie u Boga przez kandydata na ołtarze daru uzdrowienia konkretnego człowieka. "Potem watykańska komisja lekarska musi go uznać za niewytłumaczalny z punktu widzenia współczesnej medycyny. Dopiero to otwiera drogę decyzji papieża o beatyfikacji" – wyjaśnił metropolita katowicki.
Abp Skworc przywołał też swoją rozmowę z byłym prefektem Kongregacji Świętych kardynałem Angelo Amato. "Powiedział, że każdy święty ma swój czas działania i ukazania się w blasku świętości całemu Kościołowi. Więc bądźmy cierpliwi i wytrwali w modlitwie, aż nadejdzie czas Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego” – dodał.
"Pozostaje modlitwa i czekanie na cud. Modlimy się o to gorliwie" - powiedział w środę PAP moderator Ruchu Światło-Życie w Archidiecezji katowickiej ks. Waldemar Maciejewski.
Ks. Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku, zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu (Niemcy). Był założycielem i duchowym ojcem Ruchu Światło-Życie - jednego z ruchów odnowy Kościoła wg nauczania Soboru Watykańskiego II oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła.
Walczył z okupantem hitlerowskim w czasie II wojny światowej, trafił do KL Auschwitz. W marcu 1942 r. skazany na karę śmierci za działalność konspiracyjną przeciw hitlerowskiej Rzeszy. Ostatecznie został ułaskawiony i skazany na więzienie.
Po wojnie wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia przyjął w 1950 r. Był inicjatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości, założycielem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodu, Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie w Carlsbergu.
Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oświęcimskim. W 1995 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego. W październiku 2015 r. papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności jego cnót. Od 2000 r. grób ks. Blachnickiego znajduje się w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ mhr/