Na wileńskim Placu Katedralnym we wtorek, w 699. urodziny litewskiej stolicy, uruchomiono 4,5-metrowy świetlny zegar, który będzie odliczał czas do przypadającej za rok 700. rocznicy urodzin miasta. 25 stycznia 1323 roku nazwa Wilna pojawiła się po raz pierwszy w dokumentach pisemnych.
„Jubileusz stolicy Litwy jest świętem narodowym i jest okazją do przypomnienia światu o sobie, zwiększenia rozpoznawalności naszego kraju i miasta oraz zwiększenia liczby turystów” – mówi mer Wilna Remigijus Szimaszius.
Szimaszius wierzy, że „przyszłoroczne obchody jubileuszowe nie będą już ograniczone pandemią i będziemy mogli świętować urodziny Wilna z większą liczbą gości z zagranicy”.
Świętowanie urodzin Wilna jest nową tradycją. Idea zrodziła się przed pięciu laty w ramach rozpoczętych przygotowań do obchodów jubileuszu 700-lecia miasta.
Jednym z głównych elementów nowego święta jest Wileński Festiwal Światła organizowany od czterech lat, który o ciemnej porze dnia przekształca miejską architekturę w świetlne obrazy. Tegoroczny festiwal, który rozpoczął się we wtorek i potrwa do soboty, prezentuje 22 instalacje świetlne twórców z siedmiu krajów. Przez najbliższe trzy wieczory wilnianie i goście miasta będą mogli też podziwiać wyjątkowy nocny pokaz ognia, muzyki i świateł, a miłośnicy przygód będą mieli okazję wziąć udział w grze na orientację nawiązującej do wileńskich legend.
Data urodzin Wilna jest związana z pierwszą pisemną wzmianką o tym mieście. 25 stycznia 1323 roku wielki książę litewski Giedymin wystosował list do mieszkańców Lubeki, Bremy, Magdeburga, Kolonii i innych miast, w którym zapraszał rycerzy, kupców, lekarzy i rzemieślników do osiedlania się w Wielkim Księstwie Litewskim. W liście Giedymin obiecywał chłopom, że przez 10 lat będą mogli uprawiać ziemię bez płacenia podatków, a kupcom - że zostaną zwolnieni od płacenia cła. Książę zapewniał też o tolerancji wobec chrześcijan i informuje, że wystosował list do papieża Jana XXII, w którym zapowiada, że zamierza się ochrzcić.
Wilno jest stolicą Litwy i największym miastem kraju. Jego powierzchnia wynosi około 400 km kw., z czego ponad 40 proc. zajmują tereny zielone. W Wilnie mieszka ponad 540 tys. osób. Litwini stanowią 63,2 proc. mieszkańców miasta, Polacy – 16,5 proc., Rosjanie - 12 proc., Białorusini – 3,5 proc., przedstawiciele innych narodowości – 4,8 proc.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ mal/