Ponad 100 unikatowych obiektów związanych z historią przemysłowej Łodzi można oglądać na wirtualnej wystawie w intrenecie. Przygotowana przez Centralne Muzeum Włókiennictwa cyfrowa ekspozycja to jedno z pierwszych wydarzeń związanych z obchodzonym w tym roku 600-leciem miasta.
Jak poinformowała Sylwia Meyer-Olejarczyk z Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (CMwŁ), z okazji obchodzonego w 2023 roku 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich muzeum razem z Archiwum Państwowym w Łodzi oraz Muzeum Miasta Zgierza, przygotowało specjalny projekt poświęcony rocznicy.
"Wystawa podzielona jest na pięć kategorii tematycznych: Przedmioty codziennego użytku, Ubiór i akcesoria stroju, Pamiątki po rzemiośle, przemyśle i handlu, Ikonografia i Archiwalia. Zdjęcia eksponatów uzupełnione są opracowaniami popularnonaukowymi i ciekawostkami, prezentując historię barwnego, wielokulturowego regionu" – wyjaśniła Meyer-Olejarczyk.
Eksponaty w formie cyfrowej ukazują dzieje zarówno słynnych fabrykantów, jak i zwykłych robotników. Wśród prezentowanych obiektów znajdują się takie perełki, jak aparat fotograficzny z mieszkiem w postaci harmonijki z przełomu XIX/XX w. czy naczynie do wyrobu bitej śmietany z lat 30. XX w. Można zobaczyć też dużo pamiątek pozostałych po łódzkich zakładach przemysłowych: proporczyki, szyldy, próbniki tkanin czy dyplomy. Duża część zbiorów to fotografie łódzkich fabrykantów, zdjęcia robotników, pocztówki czy widoki miasta z XIX i XX wieku, oficjalne dokumenty, umowy, świadectwa pracy i dyplomy.
Cyfrową wystawę można oglądać bezpłatnie na platformie DIGITEX na stronie digitex.cmwl.pl.
Projekt "600-lecie Łodzi - digitalizacja obiektów dokumentujących dziedzictwo przemysłu włókienniczego ze zbiorów CMWŁ i partnerów" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – w ramach programu "Kultura cyfrowa 2022". Dofinansowanie MKiDN wyniosło 50 tys. zł netto. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ par/