Siedem z dziewięciu oddziałów Muzeum Gdańska, w tym Dwór Artusa, Muzeum Bursztynu, Ratusz Głównego Miasta oraz Wartownię nr 1 na Westerplatte i - od środy - wnętrza Domu Uphagena, można zwiedzać wirtualnie.
Portal wirtualne.muzeumgdansk.pl działa od sierpnia, a w środę w internecie udostępnione do oglądania zostały wnętrza Domu Uphagena na ul. Długiej.
"Wycieczka w sieci składa się z 6 panoram 360° oraz kilkudziesięciu opisów eksponatów dostępnych w formie tekstowej, nagrań audio, bądź tłumaczeń na język migowy. Całość uzupełniają archiwalne i współczesne zdjęcia" - wyjaśnił rzecznik prasowy Muzeum Gdańska Andrzej Gierszewski.
Dom Uphagena nawiązuje do tradycji otwartego w listopadzie 1911 r. Domu Rajcy Jana Uphagena, które działało do 1944 r. Po spaleniu budynku w marcu 1945 r. przez wojska radzieckie i zaginięciu większości oryginalnego wyposażenia podjęto po wojnie decyzję o jego odbudowie. Przez lata odrestaurowywano XVIII-wieczny wygląd zewnętrzny i wewnętrzny domu, rekonstruując wnętrza w oparciu o zachowaną dokumentację. Po odbudowie w 1953 r. dom początkowo był siedzibą różnych instytucji. Funkcję muzealną odzyskał w 1981 r., a po kolejnych renowacjach udostępniono go w 1998 r. zwiedzającym jako Muzeum Wnętrz Mieszczańskich.
Do końca września pod adresem wirtualne.muzeumgdansk.pl zostaną umieszczone wycieczki po Muzeum Nauki Gdańskiej (wieża kościoła św. Katarzyny) oraz Kuźni Wodnej w Oliwie.
Projekt „Gdańskie skarby kultury narodowej w wirtualnej odsłonie” jest wart 74,5 tys. zł. W ramach dotacji na jego realizację Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło kwotę 49 tys. zł. Operatorem programu jest Narodowe Centrum Kultury.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/aszw/