We wrześniu, w Buku (Wielkopolskie) nastąpi koronacja wizerunku Matki Bożej Literackiej. Korony zostały poświęcone przez papieża Franciszka.
Otoczony szczególnym kultem mieszkańców miasta i regionu obraz znajduje się w głównym ołtarzu kościoła św. Stanisława biskupa i męczennika w Buku.
Metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaprosił w niedzielę w liście pasterskim skierowanym do wiernych archidiecezji poznańskiej na uroczystość koronacji, która odbędzie się 10 września na stadionie miejskim.
Będzie to obrzęd na prawie diecezjalnym, z użyciem koron poświęconych przez papieża Franciszka na Jasnej Górze w lipcu 2016 roku.
Abp Gądecki podkreślił, że zwyczaj wieńczenia królewską koroną obrazu Najświętszej Maryi Panny jest przejawem "szczególnej czci dla wizerunku Bogarodzicy".
Początki kultu w Buku sięgają XIV wieku. Kroniki podają, że w roku 1576 istniało tam Bractwo Literackie, które opiekowało się cudownym obrazem. To właśnie od tego bractwa pochodzi przydomek nadany cudownemu wizerunkowi. W 1698 roku ówczesny biskup diecezji potwierdził nadprzyrodzony charakter łask wypraszanych przed bukowskim obrazem oraz prawdziwość cudów doznawanych tam przez wiernych za przyczyną Maryi.
"Bolesna historia rozbiorów – rugowanie polskości oraz systematyczne niszczenie religijności Polaków – doprowadziły do stopniowego zaniku pielgrzymek i pomniejszenia kultu. Jednakże – po odzyskaniu niepodległości i odrestaurowaniu cudownego obrazu w 1934 roku – został on ponownie uroczyście wprowadzony do bukowskiej świątyni" – napisał abp Gądecki.
Ówczesne plany koronacji wizerunku pokrzyżował wybuch II wojny światowej. Pod koniec wojny, wycofujące się z Buku oddziały wojsk niemieckich podpaliły kościół. Razem z kościołem spłonął wówczas także obraz, ale natychmiast został odtworzony.
Jak podkreślił abp Gądecki, fakt ten przyczynił się do odrodzenia kultu, o czym świadczą przybywający do świątyni pielgrzymi oraz świadectwa otrzymywanych przez nich łask.
Obraz przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus na lewym ramieniu. Jezus trzyma w ręce grubą księgę, a drugą wznosi do błogosławieństwa. Nad ich głowami dwaj aniołowie trzymają wstęgę, na której widnieją łacińskie napisy: "Królowo niebios wesel się! Alleluja, albowiem..." oraz "Bądź pozdrowiona łaski pełna". (PAP)
rpo/ js/