Średniowieczne rekonstrukcje, koncerty, pokazy kunsztu rycerskiego, kuchni regionalnej i historycznej – to wybrane atrakcje Juromanii, czyli święta Szlaku Orlich Gniazd, które odbędzie się od 20 do 22 września.
Jak podał we wtorek Urząd Marszałkowski w Katowicach, tegoroczna Juromania odbędzie się w 25 miejscach w woj. śląskim i małopolskim. Wspólne świętowanie rozpocznie się 20 września na pl. Biegańskiego w Częstochowie, który zamieni się w średniowieczny obóz. Uroczystą galę koncertową zaplanowano następnego dnia na Zamku Ogrodzieniec. W finale imprezy zagrają Filharmonia Zabrzańska oraz zespoły Future Folk i Oberschlesien.
„Juromania to wydarzenie, które udowadnia, że województwo śląskie jest niezwykle różnorodne. To nie tylko zabytki przemysłowe skupione wokół Szlaku Zabytków Techniki, ale również atrakcje Szlaku Orlich Gniazd, które chcemy odkryć dla mieszkańców i turystów na nowo. Warto poczuć na własnej skórze klimat tych wyjątkowych miejsc, przenieść się do przeszłości i wziąć udział w tej wyjątkowej lekcji historii” – powiedział marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.
Celem Juromanii jest promocja Szlaku Orlich Gniazd – jego walorów kulturowych, przyrodniczych, historycznych, a także kulinarnych oraz przedłużenie sezonu turystycznego na Jurze o kolejne tygodnie.
Celem Juromanii jest promocja Szlaku Orlich Gniazd – jego walorów kulturowych, przyrodniczych, historycznych, a także kulinarnych oraz przedłużenie sezonu turystycznego na Jurze o kolejne tygodnie. Program imprezy zachęca do zwiedzania jurajskich obiektów, umożliwia wzięcie udziału w rekonstrukcjach historycznych, ukazujących zmagania militarne i codzienne życie w minionych epokach.
W programie tegorocznej odsłony święta Szlaku Orlich Gniazd znalazły się m.in. warsztaty, pokazy militarne i kulinarne, rekonstrukcje historyczne, zwiedzanie z przewodnikiem obiektów na szlaku, pokazy dawnych rzemiosł, prezentacje uzbrojenia, koncerty oraz zabawy i pikniki dla całych rodzin. Pierwsza edycja święta odbyła się 22 września 2018 r. Uczestniczyło w niej około 20 tys. osób.
Szczegółowy program Juromanii znajduje się na stronie: www.juromania.pl.
Wykreowanie Szlaku Orlich Gniazd, jako jednego z flagowych produktów turystycznych Polski południowej, a także organizacja festiwalu kulturalnego - wydarzenia realizowanego w obu regionach pod jednym hasłem - zakładała wspólna strategia rozwoju woj. śląskiego i małopolskiego, przyjęta przez sejmiki obu regionów kilka lat temu.
Mianem Orlich Gniazd określane są dawne jurajskie fortyfikacje – zamki lub ich ruiny m.in. w Korzkwi, Ojcowie, Sułoszowie, Rabsztynie, Bydlinie, Smoleniu, Pilicy, Podzamczu, Morsku, Bobolicach, Mirowie oraz Olsztynie. Łącznie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajdują się pozostałości ponad 20 zamków - kiedyś strzegących granicy Królestwa Polskiego.
Szlakiem Orlich Gniazd nazywany jest czerwony szlak turystyczny o długości ponad 160 km, łączący Kraków z Częstochową poprzez atrakcje turystyczne Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w tym część dawnych warowni.
Jura Krakowsko-Częstochowska to makroregion geograficzny - pas o długości ok. 80 km ciągnący się między Krakowem a Częstochową. Ze względu na walory krajobrazowe jest bardzo popularny wśród amatorów różnych sportów i rekreacji - m.in. turystyki pieszej, rowerowej, konnej, narciarskiej, motorowej. To również jeden z ulubionych w kraju obszarów dla wspinaczy skałkowych oraz grotołazów.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ mhr/