Remont reprezentacyjnej willi w Bielsku-Białej, którą w XIX wieku ofiarował miastu zamożny mieszkaniec Theodor Sixt, w lutym ma zostać zakończony – podaje dysponująca obiektem Galeria Bielska BWA. W budynku zostanie otwarty ośrodek aktywizujący bielszczan.
Szefowa Galerii Agata Smalcerz liczy, że prace budowlane zakończą się do połowy lutego. Dodała, że trwają jeszcze ostatnie prace przy elewacji budynku.
Po zakończeniu prac budowlanych rozpocznie się okres odbiorów, a także wyposażania. Smalcerz wyraziła nadzieję, że otwarcie centrum aktywizacji nastąpi późną wiosną.
Renowacja trwa od wiosny ub.r. Objęła m.in. odnowienie elewacji i adaptację pomieszczeń w piwnicy na cele użytkowe. Powstał węzeł cieplny, wymienione zostały instalacje elektryczna i wodno-kanalizacyjna. Zamontowano windę; odrestaurowany został również stojący obok budynek wozowni oraz ogrodzenie.
Pierwotny termin zakończenia prac minął kilka miesięcy temu. Opóźnienie wynikło z komplikacji, z którymi spotkała się ekipa remontowa. Niezbędne okazało się wykonanie tynków wewnętrznych, czego pierwotny projekt nie obejmował.
Po remoncie willa będzie bazą infrastrukturalną dla programów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z nich będzie przedsięwzięcie pod nazwą "Zintegrowana animacja społeczna w Bielsku-Białej". Miasto na remont i realizację projektów pozyskało 5,5 mln zł z UE.
W zabytkowym budynku siedzibę znajdzie biuro projektu i klub wolontariusza. Koordynowane tu będą programy oparte na samopomocy, wolontariacie i działaniach środowiskowych. Powstanie tam strefa usług dla dzieci i młodzieży, która będzie miała status placówki wsparcia dziennego, a także dla seniorów i osób niepełnosprawnych, którzy nie wymagają opieki całodobowej, ale potrzebują asysty w codziennym funkcjonowaniu.
Poprzez działania artystyczno-kulturalne przedsięwzięcie będzie wspierała Galeria Bielska BWA. Planowane są m.in. prezentacje wystaw, warsztaty artystyczne prowadzone przez animatorów i artystów, a także wykłady, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, pokazy filmów i prezentacje multimedialne dla osób pragnących pogłębiać wiedzę na temat współczesnej kultury i sztuki.
Niemiec Theodor Karl Julius Sixt żył w latach 1834-97. Był zamożnym przedsiębiorcą i filantropem. Po ślubie w 1870 r. z Johanne Weich zamieszkał z małżonką w Bielsku, z którego wywodziła się panna młoda - w willi, którą zaprojektował architekt Karol Korn.
Sixt zapisał w testamencie pokaźne kwoty na rzecz gminy ewangelickiej oraz na sieroty i ubogich. Miastu przekazał willę, w której później mieszkali m.in. burmistrzowie Bielska. W dowód wdzięczności władze miasta nazwały jedną z ulic imieniem Sixta.
Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy do samorządu Bielska-Białej. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pad/