Samorząd Wojnicza (woj. małopolskie) chce wyremontować zrujnowany neogotycki zespół Pałacu Dąmbskich. Zabytek pochodzący z XIX wieku ma być przeznaczony na działalność kulturalną i aktywizację mieszkańców. Koszt zaplanowanych prac to około 15 mln zł.
Burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk podpisał umowę z wykonawcą dotyczącą opracowania dokumentacji projektowej dla kompleksowej rewitalizacji zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego. Koszt wykonania całej dokumentacji wyniesie ponad 230 tys. zł; ma ona zostać przygotowana do końca sierpnia tego roku.
Zrujnowany i opuszczony pałac wraz z otaczającymi go budynkami i parkiem został zakupiony przez gminę w 2011 r. Wcześniej przez wiele lat mieściła się tam szkoła, przedszkole i internat. Zniszczony obiekt wymaga przeprowadzenia prac konserwatorskich i remontowych, a także przystosowania go do nowych funkcji.
Jak zapowiedział burmistrz, po rewitalizacji kompleks ma służyć mieszkańcom gminy, jako miejsce ich aktywizacji i działalności kulturalnej. Może się tam znaleźć gminna biblioteka z salą multimedialną, pracownie, izba pamięci. W parku planowane jest wybudowanie nowego amfiteatru.
Przed kilku laty Urząd Miejski w Wojniczu przeprowadził ankietę wśród mieszkańców, która dotyczyła pomysłów zagospodarowania pałacu. Większość z nich opowiedziała się za przeznaczeniem go na cele kulturalne i administracyjne.
Koszt przywrócenie pałacowi dawnej świetności szacowany jest na ok. 15 mln zł – prace mają być realizowane etapami.
Pałac został wybudowany w 1876 roku z inicjatywy Władysława Dąmbskiego. Projektantem i budowniczym był Karol Polityński. Budowla nawiązuje do angielskich form neogotyku historyzującego. Obiekt ten był jedną z ważniejszych siedzib miejscowej szlachty. W budynku, który stał w tym miejscu przed wzniesieniem obecnego pałacu spotykali się emisariusze Towarzystwa Demokratycznego i powstańcy przygotowujący powstanie narodowe w 1846 r.
Oprawę dla zabytku stanowi około 10-hektarowy park z aleją grabową. Prowadzi do niego kordegarda nawiązująca do neogotyckiego stylu. Park powstawał sukcesywnie. Można w nim dostrzec założenia francuskie i angielskie.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ dki/