Europa i świat po 1989 roku

05.05.2018

Włochy: arcybiskup Szczepan Wesoły uhonorowany Orderem Orła Białego

Abp Szczepan Wesoły podczas pielgrzymki kobiet i dziewcząt do Matki Bożej Piekarskiej. Piekary Śląskie, 19.08.2007. Fot. PAP/A. Grygiel Abp Szczepan Wesoły podczas pielgrzymki kobiet i dziewcząt do Matki Bożej Piekarskiej. Piekary Śląskie, 19.08.2007. Fot. PAP/A. Grygiel

Order Orła Białego wręczono w sobotę w Rzymie arcybiskupowi Szczepanowi Wesołemu, byłemu wieloletniemu delegatowi prymasa Polski ds. duszpasterstwa emigracji. Ceremonia odbyła się w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Order w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczył sekretarz stanu w jego kancelarii Adam Kwiatkowski.

Prezydent nadał Order "w uznaniu znamienitych zasług w krzewieniu polskości i postaw patriotycznych wśród polskiej emigracji na świecie, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i działalność na rzecz jednoczenia pokoleń w duchu wartości chrześcijańskich".

W ambasadzie kierowanej przez ambasadora Janusza Kotańskiego na uroczystości zgromadzili się przedstawiciele polskiego duchowieństwa z Watykanu i Rzymu. Byli wśród nich kardynał Zenon Grocholewski oraz papieski jałmużnik arcybiskup Konrad Krajewski. Przybył również ambasador UE przy Stolicy Apostolskiej Jan Tombiński.

Arcybiskup Szczepan Wesoły urodził się 16 października 1926 roku w Katowicach. Po wybuchu drugiej wojny światowej został, jako nastolatek, wysłany na front zachodni. W 1944 roku uciekł na stronę aliantów i trafił do polskich jednostek. Brał udział w walkach w Algierii i we Włoszech.

Po wojnie kształcił się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, a w 1956 roku przyjął święcenia kapłańskie. Został duszpasterzem polskich emigrantów we Włoszech.

W latach 1962 – 1965 kierował Sekcją Słowiańską biura prasowego Sekretariatu Soboru Watykańskiego II.

Sakrę biskupią otrzymał w Warszawie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego w jego prywatnej kaplicy. Od 1980 roku był delegatem prymasa Polski do spraw duszpasterstwa emigracyjnego. Na stałe mieszka w Rzymie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jhp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL