Kultura i sztuka po 1989 roku

14.04.2019

Wniosek o wpisanie kroszonki na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Wojewódzki Konkurs Plastyki Obrzędowej Kroszonki Opolskie 2018 organizowany przez Muzeum Wsi Opolskiej. 03.2018. Fot. PAP/K. Świderski Wojewódzki Konkurs Plastyki Obrzędowej Kroszonki Opolskie 2018 organizowany przez Muzeum Wsi Opolskiej. 03.2018. Fot. PAP/K. Świderski

Twórcy ludowi z województwa opolskiego podpisali w niedzielę wniosek o wpisanie kroszonki, czyli zabarwionego jednolicie jajka, na którym wyryte są symetryczne wzory, na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

O wniosku dotyczącym wpisania kroszonki na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego poinformowano na konferencji prasowej w Muzeum Wsi Opolskiej, gdzie w niedzielę odbywał się tradycyjny jarmark wielkanocny. Jego główną atrakcją od lat są kroszonki - jajka z wydrapanymi na nich ostrym narzędziem bogatymi wzorami.

Jak powiedział dyrektor muzeum Jarosław Gałęza, pierwsze ślady obrzędowego zdobienia jajek na Górnym Śląsku pochodzą z X wieku. Zwyczaj robienia kroszonek, czyli rycia misternych wzorów na zabarwionym jajku, jest odnotowywany w źródłach z XIX wieku. Od 1991 roku muzeum prowadzi konkurs dla artystów zajmujących się zdobieniem jaj wielkanocnych. Dzięki kolejnym edycjom placówka posiada kolekcję liczącą ponad trzy tysiące eksponatów.

Kroszonki to kolejna propozycja do listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego z województwa opolskiego. Na początku roku zgłoszono obyczaj wodzenia niedźwiedzia - kultywowaną do dziś na śląskich wsiach tradycję karnawałową polegającą na obchodzeniu domostw przez barwny korowód, w skład którego wchodzi postać niedźwiedzia. Natomiast z okazji Dnia Kobiet wicewojewoda opolska Violetta Porowska zaproponowała, by na listę wpisać "babski comber" - sięgającą do tradycji średniowiecza zabawę karnawałową, w której mogą uczestniczyć jedynie kobiety.(PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL