Kultura i sztuka po 1989 roku

18.05.2018

Woj. śląskie będzie promowało Industriadę w Małopolsce

Organizowane 9 czerwca Święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, czyli Industriada, będzie ponownie promowane w Małopolsce. Aby popularyzować dziedzictwo poprzemysłowe regionu, jego samorząd wojewódzki podjął też ściślejszą współpracę z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

Industriada to koordynowana przez samorząd woj. śląskiego coroczna impreza, promująca industrialne dziedzictwo regionu. Wypełniona jest koncertami, wystawami, zawodami, grami, konkursami, prezentacjami i np. możliwościami zwiedzania zwykle niedostępnych miejsc. Główna część jej dziewiątej, tegorocznej edycji, będzie odbywała się w 25 miastach regionu 9 czerwca.

W tym roku 517 wydarzeń Industriady przygotowywanych jest w 44 obiektach w 29 miastach regionu. Ich motywem przewodnim ma być mniej znane, kobiece oblicze przemysłu. Hasło „Industria jest kobietą” będzie punktem wspólnym do przypominania o kobietach, które kształtowały przemysłowe historie regionu i wpływały na wydarzenia m.in. w dzisiejszych industrialnych zabytkach.

Władze woj. śląskiego już w ub. roku promowały Industriadę oraz cały Szlak w strategicznie współpracującym z tym regionem woj. małopolskim. Wydarzenie oraz – szerzej – industrialne dziedzictwo prezentowano w Muzeum Lotnictwa Polskiego podczas Nocy Muzeów oraz uczestnikom ubiegłorocznych Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Także podczas tegorocznej Nocy Muzeów, już w piątek, odwiedzający hangar krakowskiego muzeum będą mogli skorzystać tam z punktu informacji o Industriadzie i Szlaku. W strefie relaksu będzie można odpocząć na leżakach przy dźwiękach utworów napisanych, zaśpiewanych lub zremiksowanych przez kobiety podczas DJ-setu Marik Automatik.

Tuż obok będzie okazja do stworzenia przypinki ze szlakowym motywem, a dla dzieci przygotowana zostanie strefa z kolorowankami, grami logicznymi i łamigłówkami. O aranżację całego stoiska zadba pracownia bro.Kat oraz Wietrzne Pole, a całość wyprodukuje wojewódzka instytucja kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris.

Dzięki współpracy władz woj. śląskiego z Małopolskim Instytutem Dziedzictwa stoisko promujące święto będzie też dostępne podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego na terenie gmachu głównego Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie 26 i 27 maja.

Dodatkowe działania promocyjne zaplanowano na tydzień przed Industriadą na placu przy fontannie krakowskiego centrum handlowego Bonarka. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni będzie można poznać Szlak Zabytków Techniki oraz motyw przewodni tegorocznej Industrady - m.in. popatrzeć na przemysłową codzienność widzianą z kobiecej perspektywy.

Przekaz ma tam oddziaływać na odbiorców wieloma zmysłami: obrazem (m.in. wyświetlanym na ekranie diodowym i widokiem postaci z epoki przemysłowej na alejkach centrum handlowego), dźwiękiem (opowieściami oraz tradycyjnymi kobiecymi przyśpiewkami), smakiem i zapachem (kuchni śląskiej), a także dotykiem (podczas nauki heklowania, czyli szydełkowania czy warsztatów tworzenia tradycyjnej śląskiej biżuterii).

O Szlaku Zabytków Techniki i jego święcie mieszkańcy Krakowa dowiedzą się również z reklam w gazetach codziennych, w internecie i w stacjach radiowych.

Ponadto, aby szerzej popularyzować dziedzictwo kultury przemysłowej, samorząd woj. śląskiego zawiązał współpracę z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. W efekcie m.in. podczas ogólnopolskiej inauguracji 26. Europejskich Dni Dziedzictwa „Niepodległa dla wszystkich”, która odbędzie się 8 września br. w Oleśnie (woj. opolskie), działać ma stoisko promocyjne Szlaku

W drukowanym programie tegorocznej Industriady znalazła się reklama Europejskich Dni Dziedzictwa; z kolei w informatorach Dni - zaproszenie do odwiedzenia obiektów Szlaku.

Jednocześnie tegoroczna Industriada została objęta patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 - ogólnoeuropejskiej kampanii na rzecz poszerzania wiedzy o społecznym i gospodarczym znaczeniu dziedzictwa kulturowego.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL