Najlepsze placówki, najciekawsze wystawy muzealne i projekty edukacyjne oraz wydawnictwa nagrodził samorząd woj. mazowieckiego w konkursie Mazowieckie Zdarzenie Muzealne – Wierzba. Wręczenie nagród odbyło się w poniedziałek w Radomiu.
Kapituła konkursu wybrała najciekawsze przedsięwzięcia ubiegłego roku spośród 110 zgłoszeń. "Z każdą edycją coraz więcej placówek decyduje się na wzięcie udziału w naszym konkursie. Jego wyniki wskazują na to, że mazowieckie muzea stale się rozwijają i dbają o poziom realizowanych projektów"– ocenił wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski, który w poniedziałek w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu wręczył nagrody laureatom i wyróżnionym.
Wśród zgłoszonych do konkursu znalazło się 5 wystaw przygotowanych przez mniejsze muzea, 21 wystaw zorganizowanych przez większe placówki muzealne, 19 projektów otwartych, 22 przedsięwzięcia edukacyjne, 23 wydawnictwa oraz 20 propozycji w kategorii specjalnej "Niepodległa", związanej z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Grand Prix otrzymał projekt "Rozbudowa Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim", zrealizowany przez Muzeum Mazowieckie w Płocku.
W kategorii "najciekawsza wystawa" pierwsze miejsce - wśród mniejszych muzeów - zajęła wystawa "Błonie - miasto na szlaku". Była to pierwsza stała ekspozycja inaugurująca działalność Muzeum Ziemi Błońskiej.
Wśród większych placówek muzealnych najlepszą wystawę - "Sobiescy – zachowane w dźwiękach" - zorganizowało Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Szydłowieckie muzeum otrzymało też pierwszą nagrodę w kategorii "najciekawsze wydawnictwo muzealne". Była to publikacja towarzysząca zwycięskiej ekspozycji. "Zarówno wystawa, jak i towarzyszące jej wydawnictwo jest częścią projektu poświęconego życiu i pracy badawczej Jadwigi i Mariana Sobieskich, wybitnych polskich etnomuzykologów, którym zawdzięczamy zachowanie polskiej tradycji muzycznej" – podkreśliła dyrektorka Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu Aneta Oborny.
W kategorii "najlepszy muzealny projekt edukacyjny" zwyciężył projekt "Muzeum w terenie. Etnograficzne reminiscencje filmowe", zrealizowany przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Za najlepszy "muzealny projekt otwarty" uznano przedsięwzięcie pt. "Badania, wydobycie i dokumentacja cyfrowa wraku największego statku śródlądowego średniowiecznej Europy - szkuty wiślanej z Czerska", zrealizowane przez Państwowe Muzeum Archeologiczne.
W kategorii "Niepodległa" pierwsze miejsce zajęła wystawa czasowa "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości", którą można było oglądać w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Konkurs "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba" jest kierowany do placówek muzealnych na Mazowszu. Nagradzane są w nim wszelkie muzealne inicjatywy, zarówno projekty, wydawnictwa, jak i wystawy. (PAP)
autor: Ilona Pecka
ilp/ pat/