Wycinanki kurpiowskie z Puszczy Zielonej, stworzone przez mistrzów tego rękodzieła, oglądać można na wystawie otwartej w niedzielę w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w podbiałostockim Wasilkowie. Wycinanki z Kurpi są na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Z okazji otwarcia tej ekspozycji, pochodzącej ze zbiorów Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, odbyły się też warsztaty wycinankarskie pod kierunkiem twórczyni ludowej Wiesławy Bogdańskiej z Kadzidła.
Sama wystawa to ponad 40 plansz, na których można zobaczyć wycinanki kurpiowskie stworzone przez mistrzów tego rękodzieła artystycznego, poznać historię ich powstania i warianty współczesnej wycinanki. Prace te można też porównać z wycinankami z innych regionów kraju. Na wystawie można też zobaczyć tradycyjne kurpiowskie stroje. Czynna będzie w podbiałostockim skansenie do 4 maja.
Autorzy ekspozycji podkreślają, że dawniej wycinanki służyły do dekorowania wnętrz wiejskich domów. Były przyklejane na ścianach lub zawieszane w oknach. Współcześnie również stanowią elementy ozdobne.
Od trzech lat wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej, jako forma rękodzieła artystycznego, jest na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To tradycja związana z obszarem północnego Mazowsza.
Wycinankarstwo kurpiowskie, którego początki sięgają połowy XIX wieku, opisane zostało jako umiejętność wycinania z kolorowego, błyszczącego, gładkiego papieru, ozdób o motywach florystycznych, zoo- i antropomorficznych, zaczerpniętych z otaczającego krajobrazu przyrodniczo-kulturowego. Do najbardziej wyróżniających się form należą: ażurowe firanki i taśmy zakończone ząbkami, drzewka i zielka, leluje, gwiazdy, wycinanki figuralne (ptaki, koniki, jeźdźcy na koniach) i tematyczne (np. las). (PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ akub/