Epoka nowożytna

12.04.2019

Wyposażenie Gabinetu i Garderoby króla Stanisława Augusta wg projektu Jana Krystiana Kamsetzera

„Fiesta podług Kamsetzera” - spotkanie z okazji wyposażenia Gabinetu i Garderoby Króla w draperie i zasłony. Źródło: Zamek Królewski w Warszawie „Fiesta podług Kamsetzera” - spotkanie z okazji wyposażenia Gabinetu i Garderoby Króla w draperie i zasłony. Źródło: Zamek Królewski w Warszawie

Gabinet i Garderoba króla Stanisława Augusta na Zamku Królewskim w Warszawie zostały wyposażone w nowe draperie i zasłony. Projekt stworzono na podstawie historycznego szkicu autorstwa XVIII-wiecznego architekta i dekoratora Jana Krystiana Kamsetzera.

Szkic Kamsetzera pochodzi z 1792 roku. Dyrektor Muzeum na Zamku Królewskim w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski, prezentując w piątek draperie i zasłony podkreślił rolę, jaką w XVIII-wiecznych wnętrzach pełniły tkaniny i pasmanterie. Jak zaznaczył, należały one do najważniejszych i najdroższych elementów wystroju reprezentacyjnych wnętrz w każdej rezydencji. Wysokiej jakości tkaniny wyjątkowo cenił również Stanisław August Poniatowski, a zatrudniony przez niego królewski tapicer Karol Susson cieszył się pozycją jednego z najbardziej wpływowych dworzan.

"To jest pierwszy krok, który podejmujemy. Za nim pójdą następne" - dodał prof. Fałkowski, zapowiadając dalsze plany muzeum odnośnie wymiany tkanin i obić meblowych we wnętrzach zamkowych. Do tej pory wymieniono tkaniny w Pokojach Królewiczowskich. Latem tego roku nastąpi wymiana tkaniny w Galerii Królewiczowskiej.

"Na następnym etapie przejdziemy do Sali Starej Audiencjonalnej i przymierzamy się do chyba najtrudniejszego dzieła, czyli wymiany baldachimu, podniebia i zaplecka w sali tronowej. Ten ostatni projekt jest rozpisany przynajmniej na trzy lata i wymaga bardzo dużych nakładów finansowych" - zapowiedział dyrektor. Wyjaśnił również, że odnowa dekoracji wnętrz zamkowych jest konieczna ze względu na silne zużycie tkanin, z których wiele ma już ponad trzydzieści lat.

Za wyposażenie Gabinetu i Garderoby Króla w nowe draperie i zasłony odpowiadają m.in. kustosze Katarzyna Połujan i Maciej Choynowski oraz historyk sztuki i scenograf Maciej M. Putowski, znany z takich realizacji dla polskiego kina i teatru jak "Lalka", "Sanatorium pod Klepsydrą", "Brzezina", "Ziemia Obiecana", "Zaklęte rewiry", "Wesele" lub "Damy i huzary".

Putowski przypomniał, że zaprezentowaną pasmanterię wykonała istniejąca od XVII wieku paryska firma Declerq, realizująca zamówienia m.in. dla Wersalu. "Pasmanteria, którą widać, to są autentyki, tyle że później wykonane. Zastosowano te same technologie i te same techniki wykonawcze" - przekonywał.

Zasłony i draperie w Gabinecie i Garderobie Króla wykonano z mieniącej się tafty w kolorze zielonym, charakteryzującej się szczególnym rodzajem tkania. "Wyrażam głęboką radość, że zwiedzający wreszcie będą mogli lepiej rozumieć charakter wnętrz apartamentu królewskiego" - powiedział Maciej M. Putowski.(PAP)

autorka: Malwina Wapińska

mwp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL