Religia

15.07.2019

Wyruszyła 29. pielgrzymka z Suwałk do Wilna

Około 700 pątników wyruszyło w poniedziałek w 29. pieszej międzynarodowej pielgrzymce z Suwałk do Ostrej Bramy w Wilnie na Litwie. Na miejsce mają dotrzeć 24 lipca.

W poniedziałek pątnicy najpierw uczestniczyli w mszy św. odprawionej przez biskupa ełckiego Jerzego Mazura w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach. Potem wyruszyli w stronę Sejn. Granicę polsko-litewską przekroczą w środę w okolicach Berżnik.

W tegorocznej pielgrzymce, która odbywa się pod hasłem "Do Maryi w mocy Ducha Świętego", udział biorą pielgrzymi z Polski i z zagranicy.

"Pielgrzymi zeszli z kanapy, aby wejść w dobre pielgrzymie buty i pielgrzymować z Suwałk do Wilna. I jak powiedział papież Jan Paweł II dwadzieścia lat temu w Ełku: +odwagi, Bóg jest z wami, przyszłość należy do was. Idźcie w przyszłość z Jezusem i Maryją+" – powiedział ks. biskup ełcki Jerzy Mazur.

Pielgrzymi mają do przejścia około 260 km, około 30 km dziennie. Do Ostrej Bramy dotrą 24 lipca, tam wezmą udział w uroczystym nabożeństwie, a następnego dnia zwiedzą Wilno. Do Suwałk wrócą 26 lipca.

Trasa pielgrzymki prowadzi przez tereny zamieszkane przez Polaków na Wileńszczyźnie, którzy co roku chętnie przyjmują pątników. Nasi rodacy na Litwie dają im nocleg i poczęstunek. (PAP)

Autor: Jacek Buraczewski

bur/ joz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL