Religia

16.08.2019

Wyruszyła ekumeniczna pielgrzymka z Białegostoku do Wilna

Blisko czterysta osób wyruszyło w piątek rano z Białegostoku w ogólnopolskiej pielgrzymce ekumenicznej do sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie na Litwie. Pątnicy idą trasą przez Białoruś, do Wilna dotrą 24 sierpnia.

Z Białegostoku pielgrzymka wyruszyła po porannej mszy św. w bazylice archikatedralnej, gdzie jest - wyświęcona w 1977 roku - kaplica Matki Bożej Miłosierdzia z kopią obrazu z Ostrej Bramy w Wilnie. W 1995 roku obraz znajdujący się w tej bazylice został ukoronowany koronami papieskimi.

W ciągu dziewięciu dni pątnicy przejdą prawie 300 km. Najdłuższy jest pierwszy etap, liczący 47 km. Pielgrzymi zakończą go w Sokółce. W niedzielę przekroczą polsko-białoruską granicę w Kuźnicy (Podlaskie) i dojdą do Grodna. Tam dołączy do nich ok. 80-osobowa grupa Polaków. Siódmego dnia wędrówki pątnicy przekroczą granicę białorusko-litewską.

Ekumeniczną Pieszą Pielgrzymkę Białystok-Grodno-Wilno organizuje po raz 27. Archidiecezja Białostocka. Jej ekumeniczny charakter polega na tym, że uczestnicy wędrują przez tereny zamieszkane zarówno przez katolików, jak i prawosławnych, i są przyjmowani przez wiernych obu tych wyznań, często przez tamtejszą Polonię.

Pielgrzymi rokrocznie podkreślają ogromną życzliwość i pomoc, której tam doświadczają. Jeśli jest taka potrzeba i możliwość, w mijanych parafiach (zwłaszcza na Białorusi) zostawiają datki np. na konieczne inwestycje.

Tegoroczna pielgrzymka przebiega pod hasłem "W mocy Ducha". "Wpisujemy się w rok duszpasterski. Będziemy rozważali temat Ducha Świętego, zgłębiali jego rolę w Kościele i naszym życiu codziennym" - powiedział kierownik pielgrzymki ks. Łukasz Żuk.

Poinformował też, że na Litwie dołączą do pielgrzymki hierarchowie Archidiecezji Białostockiej, z metropolitą Tadeuszem Wojdą. Na zakończenie pielgrzymki w Wilnie ma dojść do ślubu pary, która właśnie na pielgrzymce ekumenicznej poznała się, a w trakcie jej ubiegłorocznej edycji - zaręczyła się.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL