Różnorodne i frapujące aspekty twórczości i życia Bauhausu zaprezentuje nowa wystawa czasowa w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Od soboty będzie można oglądać na niej m.in. zdjęcia, prace na papierze, modele, dokumenty, filmy.
Rzeczniczka Muzeum Architektury we Wrocławiu Marta Czyż-Kaczor przypomniała, że w 2019 roku obchodzono setną rocznicę założenia Bauhausu – uczelni artystycznej, która swoim nowatorskim programem i systemem kształcenia wywarła ogromny wpływ na niemal wszystkie dziedziny sztuki.
„Czy Fritz Kuhr – student, a następnie wykładowca Bauhausu, miał rację, mówiąc, że +Cały świat to Bauhaus+? Czy idee Bauhausu są wciąż aktualne? Dyskusje na temat kontrowersji związanych z misją i znaczeniem Bauhausu toczyły się nie tylko na samej uczelni, ale także poza nią i trwają do dziś” – zwróciła uwagę Czyż dodając, że polemikę i spory prowadzili między sobą trzej kolejni dyrektorzy uczelni - Walter Gropius, Hannes Meyer i Ludwig Mies van der Rohe a także prowadzący zajęcia w pracowniach mistrzowie i studenci.
Rzeczniczka podkreśliła też, że podczas 14 lat swojego istnienia Bauhaus był instytucją, która wciąż definiowała się na nowo. Trzykrotnie zmieniał swoją siedzibę. „Założony w 1919 roku w Weimarze, w 1926 został przeniesiony do Dessau. W międzyczasie, w całych Niemczech, na fali kryzysu gospodarczego, rosły wpływy partii nazistowskiej. Szkoła stała się w jej oczach siedliskiem szkodliwych, marksistowskich idei, obcych narodowi niemieckiemu. W 1932 roku Bauhaus musiał opuścić Dessau i przenieść się do Berlina. Ostatecznie został zamknięty w 1933 roku” – mówiła.
Podzielona na osiem stref tematycznych wystawa, pokaże różnorodne aspekty twórczości i życia Bauhausu. Będzie można na niej zobaczyć zarówno zdjęcia, prace na papierze, jak i modele, dokumenty, filmy, teksty oraz obiekty. „Wystawa będzie zaproszeniem do odkrywania proponowanych przez Bauhaus wielu szczegółowych koncepcji i rozwiązań na rzecz nowoczesnego podejścia do architektury, przedmiotów codziennego użytku, malarstwa i sztuk scenicznych, a nawet modeli pedagogiki” – zapowiedziała rzeczniczka.
W każdej strefie tematycznej wystawy, w oparciu o jeden obiekt, przedstawione zostaną wybrane biografie przedstawicieli Bauhausu, pokazujące, co łączyło, a co dzieliło ich drogi życiowe.
Wystawa przygotowana została przez wrocławskie Muzeum Architektury we współpracy z Institut für Auslandsbeziehungen w Stuttgarcie.
Ekspozycję w Muzeum Architektury będzie można zwiedzać do 29 listopada. Ze względów bezpieczeństwa otwarcie wystawy odbędzie się w piątek online na profilu Muzeum Architektury na Facebooku. (PAP)
autorka: Agata Tomczyńska
ato/ dki/