Historię dawnej, działającej od 1900 r. poznańskiej rzeźni oraz przyszłość przygotowywanego do rewitalizacji kompleksu na Gabarach przybliża prezentowana na dziedzińcu urzędu miasta w Poznaniu wystawa „Stara Rzeźnia wczoraj, dziś i jutro”.
W najbliższych latach teren Starej Rzeźni o powierzchni około 5,5 ha ma być przekształcony w spójny urbanistycznie fragment centrum miasta. Inwestor planuje renowację objętych ochroną konserwatorską budynków dawnych zakładów mięsnych i adaptację ich przestrzeni na funkcje usługowe i gastronomiczne, m.in. teatr, restauracje i halę targową. Zaplanowano też budowę nowych obiektów o funkcji mieszkalnej, biurowej oraz usługowej.
Prezentowana na dziedzińcu urzędu miasta wystawa przybliża historię charakterystycznego kompleksu na Garbarach. Ekspozycję przygotowała firma deweloperska, która jest odpowiedzialna za rewitalizację Starej Rzeźni.
"Na wiekowych pocztówkach i fotografiach pokazano wspaniale zaprojektowaną architekturę przemysłową i wnętrza dawnych zakładów. One od początku swego istnienia schowane były za murami, przez co dostępne i znane były jedynie nielicznym mieszkańcom miasta. Wystawa ukazuje historię rzeźni przez pryzmat ludzkich doświadczeń: od pięknej architektury i pruskiego porządku, poprzez przedwojenne lata prosperity nieustannie rozbudowującego się zakładu, wojenne ruiny, po czasy nam bliższe, kiedy to po zamknięciu zakładów, teren został zaanektowany przez artystów wystawiających tam off-owe sztuki teatralne oraz kolekcjonerów i handlarzy starociami" – podali organizatorzy.
Na wystawie prezentowane są też zdjęcia ukazujące losy poznaniaków związanych z zakładami mięsnymi – rodzinnie lub zawodowo. Część prac to zdjęcia pochodzące z rodzinnych archiwów, zgłoszone do konkursu realizowanego w tym roku przez Cyfrowe Repozytorium Lokalne CYRYL.
Wystawę kończy plansza ukazująca jak w przyszłości wyglądać będzie to miejsce.
Firma, która odpowiada za rewitalizację Starej Rzeźni poinformowała, że trwają prace nad projektem zabudowy.
"Mamy nadzieję, że niebawem będziemy mogli zaprezentować kompletną, nową odsłonę Starej Rzeźni. Od samego początku naszym nadrzędnym celem było jak najlepsze wkomponowanie tego miejsca w istniejącą zabudowę miasta i zintegrowanie go z istniejącą infrastrukturą. Wspólnie z władzami miasta skupiamy się na tym, aby finalny efekt był ciekawy, nie tylko pod względem architektonicznym, ale również funkcjonalnym" – powiedział Rafał Przybył z Vastint Polska.
Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, CYRYL-a , zbiorów Teatru Ósmego Dnia, Teatru Strefa Ciszy, Teatru Polskiego oraz osób prywatnych.
Wystawa potrwa do początku stycznia 2022 roku. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ dki/