W Loreto we Włoszech do niedzieli otwarta jest wystawa poświęcona 2. Korpusowi Polskiemu generała Władysława Andersa. Ekspozycję w historycznym Bastionie Sangallo przygotowano w związku z lipcowymi obchodami 78. rocznicy wyzwolenia Loreto, Ankony i innych miejsc w regionie Marche.
Wystawa przedstawiająca na 15 planszach historię 2. Korpusu i jego walk została zorganizowana przez ambasadę RP w Rzymie i Polski Uniwersytet na Obczyźnie pod patronatem władz Loreto i we współpracy z konsulatem honorowym Polski w Ankonie oraz stowarzyszeniem włosko-polskim z Marche.
Przypomina się dzieje powstania Armii Andersa i jej bezprecedensowy szlak bojowy; 120 tysięcy osób przeszło przez trzy kontynenty przemierzając 12,5 tys. kilometrów w 1334 dni.
Na ekspozycji odnotowano kampanię we Włoszech, w tym bitwę o Monte Cassino i otwarcie aliantom drogi na Rzym, a także walki w Abruzji i Emilii-Romanii, w tym wyzwolenie Bolonii.
W niedzielę rozpoczynają się polskie obchody 78. rocznicy wyzwolenia Loreto, Ankony i 225-lecia powstania Hymnu Polskiego. Tego dnia odprawiona zostanie msza na polskim cmentarzu w Loreto. Na tej nekropolii spoczywa około 1100 żołnierzy, którzy zginęli na froncie adriatyckim.
18 lipca rocznica wyzwolenia Ankony zostanie upamiętniona przy tamtejszej bramie Świętego Stefana.
19 lipca polska delegacja uda się do Reggio Emilia na ceremonię upamiętnienia rocznicy powstania Mazurka Dąbrowskiego w 1797 roku. Tam również w tym samym roku powstała włoska flaga - Tricolore. (PAP)
sw/ ap/