Po dwóch latach przerwy ze względu na pandemię, polonijni harcerze w Kanadzie powrócili do obozowania. Podczas trwającej właśnie akcji letniej otwarta została wystawa o dziejach hymnu polskiego.
W obozach na kanadyjskich Kaszubach w prowincji Ontario, podczas tegorocznej Harcerskiej Akcji Letniej, bierze udział 720 harcerzy i zuchów. Podczas apelu i niedzielnej mszy w „Katedrze pod Sosnami” została otwarta przywieziona z Ottawy wystawa „Dzieje Hymnu Polskiego”. Wystawa będzie następnie przeniesiona do muzeum w kanadyjskim Wilnie, które jest pierwszą osadą polskich imigrantów z Kaszub, założoną w drugiej połowie XIX wieku.
W otwarciu wystawy wzięli udział polscy dyplomaci, ambasador RP w Kanadzie Witold Dzielski i konsul RP Natalia Kubik. Ambasador podkreślił, że polski hymn to „najważniejsza pieśń każdego Polaka”, a właśnie w 2022 r. Polacy obchodzą 95. rocznicę ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego polskim hymnem narodowym, zaś znajomość języka polskiego jest dla młodych ludzi zwiększeniem wiedzy i poszerzeniem tożsamości. „Katedra pod Sosnami” jest nietypowa: to kaplica polowa w lesie, w pobliżu terenu polonijnych obozów harcerskich, funkcjonuje już ponad 65 lat.
Pierwsza większa emigracja z Polski do Kanady pochodziła z terenu Kaszub. Ok. 300 imigrantów z czternastu rodzin osiedliło się w połowie XIX w. w okolicach Barry's Bay, ok. 200 km na zachód od Ottawy. Tam powstała osada – dzisiejsze Wilno. W Wilnie powstała pierwsza polska parafia. W Barry's Bay utworzono pierwszą polską szkołę i drużynę harcerską.
Zaś harcerstwo – Związek Harcerstwa Polskiego, a obecnie także Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, działa na kanadyjskich Kaszubach od 1951 r. Letnia baza obozowa znajduje się na terenie dzierżawionym od Franciszkanów. W lipcu każdego roku na terenie przeznaczonym pod namioty odbywa się harcerska akcja letnia, w pozostałych miesiącach są zloty i biwaki.
z Toronto Anna Lach (PAP)
lach/ tebe/