Wystawa plakatów polskich i węgierskich artystów, przygotowana z okazji jubileuszu Instytutu Polskiego w Budapeszcie, została otwarta w piątek, dokładnie w 80-lecie powstania placówki.
Zaprezentowano plakaty zaprojektowane specjalnie na 80-lecie placówki. „Są to prace wybitnych polskich i węgierskich grafików, którzy już kiedyś w Instytucie Polskim wystawiali albo z nami współpracowali, przygotowując plakaty do naszych projektów. Zorganizowaliśmy konkurs i wyłoniliśmy zwycięską pracę, która firmuje teraz nasze obchody. Jej autorem jest Piotr Kunce” – powiedziała PAP dyrektorka Instytutu Polskiego Joanna Urbańska.
Na wystawie można też obejrzeć dawne plakaty informujące o wystawach na Węgrzech uczestniczących w konkursie plakacistów.
Urbańska przypomniała, że Instytut powstał 24 maja 1939 r., na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej, i dzięki temu kiedy na Węgry dotarła ogromna rzesza polskich uchodźców, mieli z kim rozmawiać po polsku. Instytut działał aż do 1944 r., kiedy Węgry zostały najechane przez wojska niemieckie.
„Pierwszy dyrektor Instytutu Zbigniew Zaleski, który był jednocześnie lektorem języka polskiego na Uniwersytecie Petera Pazmanya, rozwinął tutaj działalność nietypową dla Instytutów Polskich, ponieważ zaczął uczyć polskich uchodźców po węgiersku, żeby ci, którzy nie przedostali się na Zachód i nie wstąpili do formującego się tam polskiego wojska, mogli rozpocząć w miarę normalne życie na Węgrzech” – mówiła Urbańska, podkreślając, że Instytut pomagał też polskim uchodźcom w zdobywaniu dokumentów.
Po zakończeniu wojny Instytut wznowił działalność w nieco innej formie. Udostępniał m.in. książki Polakom mieszkającym na Węgrzech czy Węgrom znającym polski. „Następnie rozwijał coraz bardziej spektrum swojej działalności, zaczął organizować wystawy, pokazy filmów - to co znamy z czasów obecnych” – dodała Urbańska.
„Instytut Polski w Budapeszcie był jednym z pierwszych Instytutów Polskich na świecie. Teraz próbuje kontynuować te wspaniałe tradycje, wykorzystując nowe środki, dostosowane do obecnych czasów(…), ale stałym punktem jest to, żeby pielęgnować przyjaźń polsko-węgierską, nie tylko prezentować i popularyzować polską kulturę, ale także odnajdywać w niej takie wspólne wątki, które będą bliskie węgierskim sercom i dzięki temu jeszcze bardziej zacieśnią się te wspaniałe więzi przyjacielskie pomiędzy naszymi narodami” - zaznaczyła.
Bogaty program z okazji 80-lecia Instytut przygotował na 31 maja i 1 czerwca. W tych dniach będzie można posłuchać plenerowych koncertów zespołów Tęgie Chłopy i Sztywny Pal Azji, obejrzeć niemy film „Kult ciała” z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie. Będą też inne atrakcje, np. programy dla dzieci i poczęstunek.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ mc/