Blisko sto prac litewskich artystów pierwszej połowy XX w. zaprezentowanych zostanie na wystawie „Piękność twą widzę” w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Dzieła m.in. M. K. Čiurlionisa, Petrasa Kalpokasa i Antanasa Samuolisa będzie można oglądać od soboty.
"Ta wystawa jest spełnieniem marzeń naszej instytucji o pokazywaniu sztuki, której jesteśmy poniekąd częścią" – powiedział w środę dziennikarzom kurator wystawy dr Dariusz Kacprzak z Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wyjaśnił, że w sztuce na Pomorzu w XX w. można dostrzec wiele analogii z dziełami twórców krajów nadbałtyckich.
Szczecińska wystawa – jak wskazują muzealnicy - została pomyślana jako swoisty "wizualny leksykon sztuki litewskiej", obejmujący 24 twórców dwóch generacji, działających w pierwszej połowie XX w. "Jest cenną okazją, aby przekonać się, jak w istocie niewiele wiemy w Polsce o sztuce naszych sąsiadów, wreszcie pozwala zweryfikować dość powszechnie panujące przekonanie o jej postromantycznym charakterze" – wskazano.
W szczecińskim muzeum zaprezentowanych zostanie blisko 100 prac ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kownie, będą to dzieła m.in. Petrasa Kalpokasa, Antanasa Žmuidzinavičiusa, Antanasa Samuolisa, Adomasa Galdikasa czy Antanasa Gudaitisa. Na ekspozycji znajdą się też obrazy najsłynniejszego twórcy litewskiego przełomu XIX i XX w., uznawanego za narodowego wieszcza litewskiego, Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa.
"To twórca ikonografii narodowej, twórca indywidualnego języka, który wpisuje się w symbolizm, ale jego prace są także zapowiedzią malarstwa abstrakcyjnego trzeciej dekady XX w." – zaznaczył Kacprzak.
Jak dodał, możliwość zobaczenia prac Čiurlionisa na żywo to "niesłychana gratka", ponieważ bardzo rzadko opuszczają one Litwę. "Krótkie życie artysty sprawia, że jego dorobek nie jest tak liczny i w całości skupiony właściwie w kowieńskim muzeum" – powiedział kurator wystawy.
Twórcy zaznaczyli, że ekspozycja jest pierwszą w Polsce panoramiczną prezentacją zjawisk artystycznych w sztuce litewskiej przełomu XIX i XX w. oraz pierwszych dekad ostatniego stulecia, "intensywnie rozwijającej się równolegle do polskiego modernizmu i wczesnej awangardy".
Ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum Narodowym im. M. K. Čiurlionisa w Kownie. Została dedykowana współkuratorowi wystawy Osvaldasowi Daugelisowi, który zmarł w czasie, gdy była ona przygotowywana.
Wernisaż wystawy "Piękność twą widzę. Od Čiurlionisa do Kairiukštisa – sztuka litewska pierwszej połowy XX wieku" odbędzie się w piątek i będzie transmitowany w mediach społecznościowych Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Dzień później wystawa zostanie udostępniona publiczności. Zwiedzanie będzie się odbywać w reżimie sanitarnym. Ekspozycja pozostanie w Szczecinie do 29 listopada.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ pat/