Muzeum Architektury we Wrocławiu przygotowało pierwszą w historii monograficzną prezentację twórczości Tomasza Mańkowskiego - architekta, profesora i nauczyciela akademickiego związanego z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej. Otwarcie wystawy we wtorek.
Jak podkreślają organizatorzy ekspozycji, Mańkowski wierzył, że „architektura jest najważniejsza” ze względu na jej wpływ na wszystkie sfery naszego życia. Pracował twórczo przez ponad pięćdziesiąt lat, od połowy lat 50. XX wieku do pierwszej dekady XXI wieku. Przez cały okres swojej zawodowej działalności związany był z Krakowem i tamtejszym Wydziałem Architektury.
„Stworzył własną filozofię projektowania, opartą o poczucie wrażliwości i odpowiedzialności społecznej. Był przekonany, że problemy społeczne można rozwiązywać za pomocą architektury i planowania przestrzennego, które postrzegał jako narzędzia służące zapewnieniu wszystkim równego prawa do mieszkania w godnych warunkach” – czytamy w zapowiedzi ekspozycji.
Architekt – jak wskazano - pozostał wierny modernizmowi z jego prostotą form i humanistycznym przesłaniem. „Jego prace do dziś wyróżnia: logika powiązań, geometria układów oraz ortogonalne formy, które z czasem ewoluowały do struktur bardziej złożonych przy zachowaniu jednoznaczności i przejrzystości tektoniki” – podkreślono.
Na wystawie zaprezentowane zostaną projekty i realizacje Tomasza Mańkowskiego obrazujące jego autorską filozofię twórczą i podejmowane przez niego zagadnienia: mieszkalnictwo, prefabrykację, poodwilżowy modernizm oraz postmodernizm, rozumiany w autorski sposób jako gra z geometrią i formą.
Ekspozycję w Muzeum Architektury we Wrocławiu będzie można oglądać do 31 października. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ itm/