Współczesna wieś, jej problemy i wyzwania to temat wystawy czasowej „Trouble in Paradise”, którą od 18 lutego będzie można oglądać we wrocławskim Muzeum Architektury. Ekspozycja była pokazywana w Pawilonie Polskim na 17. Biennale Architektury w Wenecji.
„Wystawa Trouble in Paradise to wielowątkowa opowieść o przyszłości wspólnotowego życia na wsi. Z jakimi problemami zmagają się dzisiaj mieszkańcy podmiejskich osiedli i wsi? Czy odpowiednio wykorzystujemy potencjał, jaki daje życie na wsi? A może nadal marginalizujemy wieś i jej mieszkańców?” – czytamy na stronie Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Jak wskazano w zapowiedzi wystawy, mimo że obszary rolne stanowią aż 93 procent powierzchni Polski, zagadnienia związane z krajobrazem wsi i jego przemianami zdają się wciąż pozostawać poza głównym nurtem zainteresowania architektów i urbanistów. „Tymczasem, w dobie narastających lokalnych i światowych kryzysów, to właśnie obszary wiejskie są istotnym elementem budowania zrównoważonych środowisk ludzkich. Dla autorów wystawy – wrocławskiego zespołu PROLOG+1 - polska wieś jest miejscem, w którym problemy, nadzieje i paradoksy okresu socjalizmu i kapitalizmu stają się wyraziste; pojęcia tradycji i postępu nie są tutaj łatwe do rozróżnienia, a radykalne reformy spotykały się zarówno z entuzjazmem, jak i z oporem” – podkreślono.
„Coraz rzadziej wieś stanowi obietnicę autonomii i ucieczki od miasta, a coraz częściej staje się przestrzenią magazynową, miejscem na obwodnice, hale produkcyjne, fermy, całą tę infrastrukturę, bez której życie w dużych aglomeracjach byłoby niemożliwe” - zauważa Robert Witczak z zespołu kuratorskiego PROLOG +1.
Jego zdaniem, wynika to przede wszystkim z przekonania o służebnej roli wsi, zgodnie z którym stanowi ona zaplecze miast. „Chcemy tę perspektywę odwrócić, przestać myśleć o prowincji z „mieszczańskiego” punktu widzenia. Zależy nam na tym, żeby pokazać wieś nie jako przestrzeń zamkniętą, podzieloną, sprywatyzowaną, ale jako przestrzeń idei - wspólnotowości, na której kształt ma wpływ każdy z mieszkańców” – tłumaczył.
Wystawa „Trouble in Paradise” powstała dla Pawilonu Polskiego 17. Biennale Architektury w Wenecji. Została wyprodukowana przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki. We wrocławskim Muzeum Architektury zostanie pokazana po raz pierwszy w Polsce.
Ekspozycja składa się z dwóch części: analitycznej i projektowej. Pierwsza z nich, zrealizowana we współpracy z polskimi artystami, opowiada o współczesnych problemach wsi i została przedstawiona w formie ogromnej, 70-metrowej fotorealistycznej panoramy. Stworzona przez fotografów Michała Sierakowskiego i Pawła Starca oraz artystę Jana Domicza, we współpracy z zespołem PROLOG +1, panorama przedstawia charakterystyczne elementy krajobrazu wiejskiego będące efektem procesów zachodzących tam w ciągu ostatnich stu lat.
Do drugiej części - projektowej - PROLOG +1 zaprosił sześć pracowni architektonicznych z Europy: Atelier Fanelsa ; GUBAHÁMORI + Filip + László Demeter; KOSMOS; Rural Office for Architecture; RZUT i Traumnovelle. Rezultatem ich pracy są modele architektoniczne, kolaże i rysunki prezentowane na tle panoramy wsi.
Wystawie towarzyszy książka Trouble in Paradise, w której znalazły się eseje m.in.: Platona Issaiasa & Hameda Khosraviego, Piera Vittoria Aureliego, Andrei Alberto Dutto, Katarzyny Kajdanek, Łukasza Molla, fotoesej Jacentego Dędka, a także teksty zespołu PROLOG +1, fotograficzna panorama polskiej wsi oraz wizualizacje projektów.
Ekspozycja będzie czynna do 8 maja. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ dki/