Wystawę „Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza” zaprezentuje w poniedziałek Muzeum Narodowe w Poznaniu (MNP). Będzie to pierwsza w Polsce i w Europie Środkowej monograficzna wystawa dzieł tego duńskiego artysty.
Vilhelm Hammershoi (1864-1916) malował nastrojowe krajobrazy, realistyczne portrety, niezwykłe widoki architektury i wnętrza emanujące atmosferą ciszy.
Ekspozycja prezentuje zarówno najbardziej znane obrazy duńskiego mistrza, jak również rzadko eksponowane rysunki, akwarele i fotografie – poinformowali organizatorzy wystawy.
"Celem wystawy jest przybliżenie szerokiego zakresu jego osiągnięć artystycznych oraz zgłębienie kluczowych problemów twórczości, tj. kolorystyczne wyrafinowanie, oszczędność narracji, rola światła, kontemplacyjny nastrój czy wyczucie przestrzeni" – poinformowało MNP.
Prześledzenie rozwoju stylu artysty ułatwia prezentacja prac ze wszystkich okresów twórczej aktywności od studiów na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze aż po ostatnie lata życia.
"Monograficzna wystawa przybliża sylwetkę twórczą Hammershoia i prezentuje szerokie spektrum jego dzieł, w tym kluczowe tematy i motywy, wyczerpujące oeuvre artysty na przykładzie zarówno najbardziej znanych obrazów jak i rzadziej eksponowanych prac – ok. 50 obiektów: obrazy olejne, rysunki, akwarele, fotografie, ukazujących zarówno kluczowe motywy – charakterystyczne wnętrza, puste lub z postacią kobiety, jak również krajobrazy, miejskie pejzaże, portrety oraz akty" – poinformowała rzeczniczka MNP Aleksandra Sobocińska.
Wystawa przygotowana została we współpracy ze Statens Museum for Kunst w Kopenhadze, skąd wypożyczone zostały jedne z najważniejszych i najsłynniejszych dzieł duńskiego mistrza. Dzieła pochodzą także z innych muzeów i instytucji sztuki, m.in. z Hirschsprung Collection w Kopenhadze, Musée d'Orsay w Paryżu, Nasjonalmuseet w Oslo czy Alte Nationalgalerie w Berlinie.
Gościem poniedziałkowego wernisażu będzie minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński, który otoczył wystawę patronatem honorowym.
Po ekspozycji w Muzeum Narodowym w Poznaniu wystawa pokazana zostanie w Muzeum Narodowym w Krakowie. (PAP)
Autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ joz/