350 cennych eksponatów i historia pieniądza zostaną zaprezentowane na jubileuszowej wystawie „Rozważni i romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali”, która od 13 września będzie dostępna dla publiczności w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Wystawa towarzyszy obradom XVI Międzynarodowego Kongresu Numizmatycznego, który odbywa się właśnie w Warszawie – poinformowała Anna Zapolska, sekretarz Kongresu.
„Numizmaty skupiają w sobie historię cywilizacji" – mówiła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Joanna Kilian, z-ca dyr. MNW ds. naukowych. "Monety pojawiają się w mitach greckich, w Starym i Nowym Testamencie, w przypowieściach ewangelicznych. Numizmaty opowiadają o historii, o tradycjach, o życiu całych narodów i lokalnych społeczności. Rewersy medali mówią symbolicznym językiem o świecie, o życiu i o śmierci. Kolekcja numizmatów w Muzeum Narodowym w Warszawie należy do największych w Polsce i liczy 250 tysięcy obiektów. Na wystawie pokazujemy 350 eksponatów” – charakteryzowała zbiory Joanna Kilian.
Zaprezentowanych zatem będzie wiele obiektów związanych z szeroko pojętą historią pieniądza; są wśród nich m.in. monety i medale pochodzące z różnych, niekiedy bardzo odległych od naszego kraju, zakątków świata powstałe na przestrzeni 2500 lat.
Wystawa, według Andrzeja Romanowskiego, kuratora ekspozycji – stanowi okazję do obejrzenia cennych obiektów ze wspaniałych dwóch kolekcji, przybliżenia sylwetek darczyńców, a także zarysowania tła historycznego i okoliczności towarzyszących powstaniu gabinetu.
Powstały w 1921 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie Gabinet Monet i Medali miał właśnie za podstawę dwie wielkie kolekcje numizmatyczne – monet polskich Kazimierza hr. Sobańskiego (1859–1909) i monet antycznych Władysława Semerau-Siemianowskiego (1849–1938).
Kolekcja Kazimierza hr. Sobańskiego była jedną z największych i najlepszych kolekcji monet polskich przełomu XIX i XX wieku. Formowana od początku lat 80. XIX wieku, liczyła około 9000 monet emitowanych od czasów Zygmunta I Starego (1506–1548) do połowy XIX wieku.
Zbiór, kształtowany dzięki niezwykłej aktywności i nakładom właściciela, zawierał wiele egzemplarzy wysokiej klasy i rzadkości. Jako donacja testamentowa (1908) dla miasta Warszawy, stał się podwaliną kolekcji Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zbiór 27 711 obiektów numizmatycznych dr. Władysława Semerau-Siemianowskiego, stanowił zasadniczą część kolekcji antycznej, przekazanej przez donatora do Muzeum Narodowego w lipcu 1921 roku.
Swoją kolekcję gromadził przez ponad czterdzieści lat w Imperium Osmańskim, gdzie pracował jako lekarz. Kolekcja Semerau-Siemianowskiego, jest podstawą najlepszego zbioru w Polsce i jednego z najlepszych w Europie Środkowej, gromadzącego monety starożytne, m.in.: greckie, rzymskie, perskie i bizantyńskie.
Wytrwałość i pasja, stawia obu darczyńców w gronie największych polskich kolekcjonerów. „To byli oddani ojczyźnie i społeczeństwu obywatele, którzy, choć namawiani do sprzedaży swoich zbiorów za granicę, nigdy na to nie wyrazili zgody i swoją spuścizną wzbogacili skarby polską kulturę. Sama nazwa wystawy +Rozważni i romantyczni+ jest formą wskazania na ich rozwagę w gromadzeniu zbiorów i romantyczną, bezinteresowną postawę” - powiedział PAP kurator ekspozycji.
Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu rządowego Niepodległa.
Ekspozycja „Rozważni i romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali”, będzie czynna od 13 września do 11 grudnia 2022 w Muzeum Narodowym w Warszawie. (PAP)
Autorka: Anna Bernat
abe/ dki/