Poczta Polska zorganizowała w jednym ze swoich łódzkich oddziałów „Wystawę szopek bożonarodzeniowych polskich artystów ludowych”. Zaprezentowano 31 drewnianych szopek ludowych z kolekcji Macieja Balceraka – informuje dyrektor regionu PP Janusz Michaluk.
Na czwartkowe otwarcie wystawy bożonarodzeniowych szopek autorstwa twórców ludowych z całego kraju, które odbyło się w sali obsługi klienta śródmiejskiej poczty przy al. Kościuszki w Łodzi zaproszono m.in. przedstawicieli świata kultury i sztuki, duchowieństwa oraz parlamentarzystów. Wiceprezes Poczty Polskiej Andrzej Bodziony zaznaczył podczas uroczystości, że przed świętami Bożego Narodzenia, mimo wzmożonej pracy, pocztowcy znajdują na akcje charytatywne i popularyzatorskie, takie jak łódzka wystawa szopek ludowych.
"Staramy się kultywować polską tradycję tych świąt, między innymi tworzenie i prezentowanie szopek ze scenami z nocy narodzenia Jezusa Chrystusa" - podkreślił Bodziony dodając, że Poczta Polska stara się mieć w swojej ofercie tradycyjne świąteczne kartki. "Dbamy o to, aby nie zanikła tradycja wysyłania sobie świątecznych życzeń. Mamy w ofercie ponad 70 wzorów kartek nawiązujących do religijnego charakteru świąt Bożego Narodzenia" - zapewnił.
Dyrektor regionu PP w Łodzi Janusz Michaluk podkreślił, że wystawa bożonarodzeniowego rękodzieła artystycznego w urzędzie pocztowym jest unikatowa. "Mamy tutaj 31 rzeźbionych, drewnianych szopek twórców ludowych z kolekcji Macieja Balceraka, To największa w Polsce tego typu przedsięwzięcie" - mówił.
Z okazji otwarcia wystawy Poczta Polska wydała opatrzoną specjalnym stemplem kartkę z wizerunkiem trzech szopek autorstwa twórców ludowych, m.in. Tadeusza Kacalaka z Kutnowskiego Ośrodka Rzeźby Ludowej. Podczas otwarcia wystawy twórca opowiadał, że dla rzeźby ludowej rzucił swój zawód. "Byłem fryzjerem. Kiedy jeszcze pracowałem, zobaczyłem w konarze wycinanego przez sąsiada drzewa twarz Jezusa Chrystusa. I tak to się zaczęło. Wziąłem starą brzytwę i po pięciu, sześciu godzinach zacząłem rzeźbić" - wspominał. "Oprócz innych motywów religijnych i ludowych rzeźbię również szopki i muszę nieskromnie powiedzieć, że podczas wystaw i targów w Polsce oraz innych krajach moje stoisko jest oblegane" - powiedział Kacalak.
Wystawę ludowych szopek bożonarodzeniowych w Urzędzie Pocztowym nr 4 przy al. Kościuszki 5/7 w Łodzi. (PAP)
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ pat/