Specjalnie przygotowane wystawy, spacery z latarkami, spotkania autorskie, koncerty – to niektóre wydarzenia w lubelskich instytucjach, zaplanowane w związku z tegoroczną Nocą Muzeów, która odbywa się w nocy z 13 na 14 maja.
Na zamku w Lublinie oprowadzanie z przewodnikiem po Kaplicy Trójcy Świętej zaplanowano w godz. 18-23. W programie jest również m.in. spotkanie autorskie wokół książki „Wariant La Plata” Pawła Kozioła, oprowadzania kuratorskie po wystawie „Ostatni lokator Pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński” oraz po wystawie „Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego”. Muzeum Narodowe w Lublinie będzie czynne w godz. 18-24.
W Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 16 od spotkania autorskiego z ks. dr. Rafałem Pastwą wokół książki „Zgrzyt”. Następnie przewidziano oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej i czasowej. Wspólne czytanie fragmentów dzieł Stefana Żeromskiego w Popiołówce – letniej pracowni pisarza w Nałęczowie - rozpocznie się o godz. 14.30. Będzie można również spotkać się i rozegrać partię z instruktorem i wieloletnim sędzią szachowym. O godz. 15 i 19:30 zaplanowano oprowadzanie kuratorskie. Ostatnie wydarzenie jest połączone z wieczornym spacerem z latarkami.
Nocne zwiedzanie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce rozpocznie się o godz. 18. „W pałacu powitają nas damy w stylowych sukniach, wysłuchamy opowieści o losach arystokratów na powojennej emigracji w Kanadzie i obejrzymy nową wystawę czasową poświęconą Prymasowi Tysiąclecia” – zapowiedziała Beata Filipowicz z muzeum w Kozłówce.
Dodała, że po zmroku pałacowy dziedziniec zyska niecodzienną oprawę dzięki rozświetleniu wszystkich otaczających go budynków. „Będzie to zapowiedź nadchodzącego otwarcia nowych przestrzeni dla turystów w oficynach, teatralni i stajni, a zarazem zakończenia wieloletniego procesu rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce” – podkreśliła Filipowicz. Uczestnicy będą mogli odwiedzić również kaplicę pałacową z pokojem księdza Stefana Wyszyńskiego, a także Galerię Sztuki prezentującą prace artystów reprezentatywne dla polskiego socrealizmu oraz oficjalnej sztuki PRL-u.
Muzeum Czartoryskich w Puławach przygotowało w nowej aranżacji i z nowymi eksponatami wystawę stałą „Ojczyzno niechaj Cię uwiecznię". „Do muzeum z krótką wizytą zawitała wyjątkowa szafa z Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, która jest jedynym ocalałym fragmentem tego wyjątkowego puławskiego wnętrza zwanego Złotym Salonem. Szafa ta została zbita z boazerii z tegoż właśnie salonu autorstwa znanego francuskiego architekta J.A. Meissoniera” – podano w zapowiedzi.
Na nowej wystawie w Sali Rycerskiej zobaczymy z kolei m.in. porcelanę z kolekcji pana Macieja Radziwiłła oraz bilecik na jedną z paryskich went z odręcznym podpisem księżnej Anny z Sapiehów Czartoryskiej z kolekcji Fundacji Rodzinnej Blochów w Nowym Jorku. Na uwagę zasługują też meble tzw. simmlerowskie oraz błękitna porcelana należąca do małżeństwa Mechtyldy z Habsburgów i Olgierda Czartoryskich.
W Państwowym Muzeum na Majdanku będzie można z bliska zobaczyć nieprezentowane na co dzień obiekty historyczne. Uczestnicy spotkania usłyszą o konserwacji muzealiów i poznają codzienną pracę konserwatorów zabytków. „Dowiedzą się, jakie etapy musi przejść przedmiot, zanim stanie się eksponatem na wystawie. Konserwatorzy omówią i zaprezentują wybrane rodzaje stosowanych zabiegów” – przekazała rzecznik PMM Agnieszka Kowalczyk-Nowak, dodając, że przewidziano również zwiedzanie z przewodnikiem terenu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze.
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie przygotowało m.in. wystawę poświęconą pilotowi Stanisławowi Skarżyńskiemu. Był pierwszym Polakiem, który w 1933 roku samotnie przeleciał nad Atlantykiem z Senegalu o Brazylii, ustanawiając jednocześnie światowy rekord odległości lotu. W programie jest również koncert orkiestry wojskowej, spotkanie się przy śmigłowcu Mi-14 z lotnikami Brygady Lotnictwa Morskiego, prezentacja historycznych pojazdów.
W Zamościu Noc Muzeów w gmachu XVII-wiecznej synagogi połączona będzie ze zbiórką na rzecz Stowarzyszenia „Kudłaty Przyjaciel”, dlatego dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na rzecz zwierzaków czekających na adopcję. W godz. 19-20 goście będą mogli samodzielnie zwiedzać zabytkowe wnętrza za dowolny datek. Zwiedzanie synagogi z przewodnikiem zaplanowano o godz. 20.15 i 21. Nocne zwiedzanie szlakiem „żydowskiego Zamościa” z przewodnikiem rozpocznie się o godz. 22. Datek za wstęp do synagogi wynosi 10 zł, a udział w zwiedzaniu – 20 zł. (PAP)
Autorzy: Gabriela Bogaczyk, Piotr Nowak
gab/ pin/ aszw/