Wczesnogotycką posadzkę pochodzącą z XIV wieku odkryto przy dawnym klasztorze oo. jezuitów w Przemyślu. Konserwatorzy nie wykluczają, że jest to ślad poszukiwanego od dawna kościoła św. Piotra.
Jak wyjaśniła PAP Podkarpacki Konserwator Zabytków w Przemyślu dr Grażyna Stojak dopiero pełne badania archeologiczne mogą potwierdzić, czy odkryta posadzka należała do poszukiwanego kościoła.
„Na grafikach z XVI wieku kościół św. Piotra stał właśnie w tym miejscu, gdzie teraz odkryliśmy posadzkę. Dlatego możemy mówić, że jest to prawdopodobnie ślad po tym kościele, ale pewność będziemy mieć dopiero, gdy otrzymamy wyniki badań” – zastrzegła konserwator.
Podkreśliła, że jeżeli badania potwierdzą, że jest to ślad po wczesnogotyckim kościele św. Piotra to będzie to sensacyjne odkrycie, bo pochodzące z początków chrześcijaństwa na tych terenach.
Posadzkę odkryto na parkingu, należącym obecnie do firmy prywatnej; dawniej był to teren przyklasztorny oo. jezuitów.
Stojak dodała, że na pierwsze relikty w tym miejscu natrafiono kilka lat temu; w latach 2009-2010 prowadzono prace związane z położeniem nowych instalacji i konieczne było wykonanie wcześniejszych badań archeologicznych.
„W związku z tym, że obecnie zaplanowany jest w tym miejscu kompleksowy remont i adaptacja do nowych funkcji, konieczne było przeprowadzenie szerszych badań i sprawdzenie terenu. Dzięki naszej czujności odnaleźliśmy właśnie posadzkę” – zauważyła dr Stojak.
Wiadomo, że odkryta posadzka pochodzi z XIV stulecia. Świadczy o tym m.in. kształt, sposób wykonania, ułożenie płytek posadzki.
Pierwsze wyniki badań, które pomogą określić, czy posadzka należała do kościoła św. Piotra mogą być znane w ciągu kilku dni.
Agnieszka Pipała (PAP)
api/ pz/