Średniowiecze

04.08.2015 aktualizacja 18.07.2016

XIV-wieczną posadzkę odkryto w Przemyślu

Wczesnogotycką posadzkę pochodzącą z XIV wieku odkryto przy dawnym klasztorze oo. jezuitów w Przemyślu. Konserwatorzy nie wykluczają, że jest to ślad poszukiwanego od dawna kościoła św. Piotra.

Jak wyjaśniła PAP Podkarpacki Konserwator Zabytków w Przemyślu dr Grażyna Stojak dopiero pełne badania archeologiczne mogą potwierdzić, czy odkryta posadzka należała do poszukiwanego kościoła.

„Na grafikach z XVI wieku kościół św. Piotra stał właśnie w tym miejscu, gdzie teraz odkryliśmy posadzkę. Dlatego możemy mówić, że jest to prawdopodobnie ślad po tym kościele, ale pewność będziemy mieć dopiero, gdy otrzymamy wyniki badań” – zastrzegła konserwator.

Podkreśliła, że jeżeli badania potwierdzą, że jest to ślad po wczesnogotyckim kościele św. Piotra to będzie to sensacyjne odkrycie, bo pochodzące z początków chrześcijaństwa na tych terenach.

Posadzkę odkryto na parkingu, należącym obecnie do firmy prywatnej; dawniej był to teren przyklasztorny oo. jezuitów.

Stojak dodała, że na pierwsze relikty w tym miejscu natrafiono kilka lat temu; w latach 2009-2010 prowadzono prace związane z położeniem nowych instalacji i konieczne było wykonanie wcześniejszych badań archeologicznych.

„W związku z tym, że obecnie zaplanowany jest w tym miejscu kompleksowy remont i adaptacja do nowych funkcji, konieczne było przeprowadzenie szerszych badań i sprawdzenie terenu. Dzięki naszej czujności odnaleźliśmy właśnie posadzkę” – zauważyła dr Stojak.

Wiadomo, że odkryta posadzka pochodzi z XIV stulecia. Świadczy o tym m.in. kształt, sposób wykonania, ułożenie płytek posadzki.

Pierwsze wyniki badań, które pomogą określić, czy posadzka należała do kościoła św. Piotra mogą być znane w ciągu kilku dni.

Agnieszka Pipała (PAP)

api/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL