Powstały w XVI w. ołtarz główny katedry św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu zostanie zrekonstruowany. W czwartek władze miasta, przedstawiciele archidiecezji oraz wrocławskiego Muzeum Narodowego podpisały w tej sprawie list intencyjny.
Renesansowo-manierystyczny ołtarz biskupa Andreasa von Jerina powstał w XVI w.; jest on wykonany prawie w całości ze srebra. W 1945 r. przed oblężeniem ówczesnego Breslau został zdemontowany i zabezpieczony. Części wykonane ze srebra przechowano w katedralnym skarbcu, a tablice z malowidłami trafiły do kościoła w Szamotułach. Stamtąd w połowie lat 60. powróciły do Wrocławia i trafiły do Muzeum Archidiecezjalnego.
Sygnatariusze listu intencyjnego zadeklarowali, że ołtarz zostanie zrekonstruowany i scalony. Arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski podkreślił, że podpisanie listu jest kolejnym krokiem w rekonstrukcji ołtarza i przywróceniu blasku katedrze. „To wyraz ciężkiej pracy i współpracy diecezji wrocławskiej z władzami miasta i muzeum” - powiedział w czwartek na konferencji prasowej.
Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski podkreślił, że ołtarz ufundowany w 1591 r. przez luterańskiego biskupa Andreasa von Jerina ma niezwykłą historię. „Trudno wyobrazić sobie dzieło, które lepiej wpisywałoby się w historię i tożsamość katedry, Ostrowa Tumskiego i Wrocławia” – wyjaśnił.
Ołtarz przedstawia historię życia Jana Chrzciciela, patrona diecezji i miasta. „Biskup von Jerin zapłacił za niego majątek, bo aż 10 tysięcy talarów” - powiedział Oszczanowski.
Jak podkreślił, ołtarz oparł się próbie czasu. „Najpierw kiedy w 1632 r. wojska szwedzkie wkroczyły na teren Ostrowa Tumskiego, większość ołtarza przeniesiono poza teren tej wyspy. Później, w okresie II wojny światowej ponownie ewakuowano części ołtarza i ukryto je w podziemiach katedry, z kolei same skrzydła wyniesiono poza teren Ostrowa” - powiedział Oszczanowski.
W ubiegłym roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu odbyła się wystawa, na potrzeby której częściowo zrekonstruowano ołtarz. „Wystawa potwierdziła zasadność powrotu ołtarza - odwiedziło ją wtedy ponad 50 tys. osób” - zaznaczył Oszczanowski.
„Przywrócenie ołtarza biskupa Jerina naszemu miastu sprawi, że Wrocław zyska zabytek światowej rangi i niezwykłą atrakcję turystyczną” – powiedział w czwartek po podpisaniu listu prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.(PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ pdo/ pat/