22 poczty sztandarowe z całej Polski wezmą 1 maja udział w modlitwie w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W południe rozpocznie się msza św. dla uczestników XXVI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Robotników i Pracodawców do św. Józefa.
Prezydenta RP reprezentować będzie sekretarz stanu w kancelarii Andrzej Dera; wśród zaproszonych gości są władze Kalisza i lokalni parlamentarzyści.
Udział w pielgrzymce zapowiedziały 22 poczty sztandarowe z całej Polski. Zaprezentują się o godz. 11.30 przed bazyliką, pół godziny później rozpocznie się msza św. pod przewodnictwem kaliskiego biskupa Edwarda Janiaka.
Pielgrzymkę organizuje Komisja Krajowa i Zarząd Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ "Solidarność". Pomysłodawcami pielgrzymki są ś.p. Lucjan Andrzejczak, były proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium Św. Józefa, oraz były przewodniczący NSZZ "Solidarność" Wielkopolska Południowa Jan Mosiński, dzisiaj poseł PiS z Kalisza.
"Przed uroczystą mszą św. na grobach Lucjana Andrzejczaka i o. Stefana Dzierżka - księży, którzy przez wiele lat byli naszymi duchowymi przewodnikami - złożymy wiązanki kwiatów" – poinformował PAP przewodniczący NSZZ Solidarność ZR Wielkopolska Południowa Jarosław Wilner.
"Pomysł na organizowanie Ogólnopolskiej Pielgrzymki Robotników do św. Józefa w Kaliszu powstał po okresie transformacji, czyli po 1989 roku. Wtedy z lekkim zażenowaniem obserwowałem, że kaliszanie tęsknią za poprzednim systemem - za okresem PRL-u. Kalisz wówczas był jedynym miastem wojewódzkim, gdzie jeszcze odbywały się pochody pierwszomajowe lewicy. Pamiętam, jak paradowały po ulicach miasta. To był powód, aby dzień 1 maja zaakcentować w jakiś inny sposób. Wtedy z nieżyjącym już księdzem prałatem Lucjanem Andrzejczakiem postanowiliśmy pomyśleć nad zagospodarowaniem tego święta. Ksiądz powiedział, że przecież mamy św. Józefa – patrona robotników, więc zróbmy coś. I tak się zaczęło w 1992 roku" – powiedział PAP poseł PiS Jan Mosiński.
Jak dodał, początki organizowania pielgrzymki były trudne. "Naszykowaliśmy się na przyjazd dużej grupy pielgrzymów, było wydzielonych wiele miejsc na autokary, wyłączono z ruchu wiele ulic, policjanci pilnowali porządku, a przyjechał jeden autokar. W bazylice było prawie pusto. Byłem zdruzgotany, ale ówczesny ksiądz biskup Stanisław Napierała powiedział do mnie: "Panie przewodniczący, to, co rodzi się w bólach, na pewno przyniesie trwałe owoce". Wtedy nie liczyłem, że ta pielgrzymka przetrwa, a dzisiaj organizowana jest już po raz 26. I co roku jest nas coraz więcej" – powiedział parlamentarzysta.
W pielgrzymce uczestniczą przedstawiciele różnych grup zawodowych, m.in. górnicy, hutnicy, stoczniowcy, rzemieślnicy, marynarze, a także pracodawcy. Podczas modlitwy zawierzają św. Józefowi swoje problemy. Po mszy św. pielgrzymi podzielą się chlebem i złożą kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II.
Dzień św. Józefa jest obchodzony w Kościele od 24 kwietnia 1956 r. Tego dnia podkreśla się szczególną rolę pracy w życiu i rozwoju każdego człowieka.
Św. Józef jest patronem wielu stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych. To także patron cieśli, stolarzy, rzemieślników, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających. Wzywany jest także w przypadku chorób oczu i w sytuacjach beznadziejnych, zwłaszcza braku dachu nad głową.
Do Polski kult św. Józefa dotarł na przełomie XI i XII w., ale największy jego rozwój przypadł ma XVII i XVIII w. Kult ten propagowali karmelici i siostry wizytki. Głównym ośrodkiem kultu św. Józefa jest bazylika w Kaliszu. W kraju jest około 270 świątyń, którym patronuje ten święty, w tym kilkanaście św. Józefa Robotnika.
Powstanie kaliskiego sanktuarium datuje się na XII wiek, początkowo była to kolegiata pw. św. Pawła. Około 1670 r. mieszkaniec pobliskiej wsi Szulec ufundował obraz św. Rodziny jako wotum dziękczynne św. Józefowi za uzdrowienie i umieścił go w kolegiacie kaliskiej. Obraz zaczął uchodzić za cudowny.(PAP)
Autor: Ewa Bąkowska
bak/ wus/