W piątek rano z Katowic wyruszyła pielgrzymka biegowa, upamiętniająca bł. księdza Jerzego Popiełuszkę oraz dziewięciu górników z kopalni Wujek, którzy zginęli od milicyjnych kul na początku stanu wojennego. W sobotę biegacze dotrą do grobu ks. Popiełuszki w Warszawie.
Zorganizowany już po raz czternasty bieg rozpoczął się w przeddzień 72. urodzin kapelana Solidarności, zamordowanego w 1984 r. przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.
Uczestnicy biegu wyruszyli sprzed Krzyża-Pomnika, upamiętniającego górników z kopalni Wujek, wcześniej wzięli udział we mszy św. w pobliskim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Do sobotniego popołudnia pokonają w sztafecie ponad 300 km.
„Dla mnie to szczególny bieg, bo właśnie mija 40 lat, odkąd rozpocząłem pracę w kopalni Wujek. Pracowałem w niej krótko, później przeniosłem się do kopalni Knurów, ale wydarzenia z początku stanu wojennego i ofiara górników z Wujka głęboko utkwiły w mojej pamięci. Cieszę się, że dzięki wsparciu różnych osób i instytucji już po raz czternasty udaje się zorganizować ten bieg” - powiedział PAP pomysłodawca pielgrzymki Marian Gruszka z Knurowa. Gruszka jest uczestnikiem sztafet i maratonów m.in. w Londynie, Berlinie, Rzymie i Fatimie i organizatorem pielgrzymek biegowych do Piekar Śląskich.
Zaplanowana na piątek trasa biegowa prowadzi m.in. przez Będzin, Myszków, Lelów, Koniecpol do Sielpi Wielkiej w Świętokrzyskiem. W sobotę rano biegacze wyruszą stamtąd do Warszawy przez Końskie, Nowe Miasto nad Pilicą, Grójec i Janki. Do grobu ks. Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu dotrą późnym popołudniem.
W tym roku organizatorami pielgrzymki są: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK „Wujek” w Katowicach Poległych 16 grudnia 1981 Roku, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach, NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie „Moja Gmina Nasz Powiat” z Knurowa. Sponsorem głównym wydarzenia jest Polska Grupa Górnicza.
Ks. Jerzy Popiełuszko (1947-84) od 1980 roku był kapelanem robotników Huty Warszawa. W czasie stanu wojennego stał się legendarnym kapelanem Solidarności. Odprawiał comiesięczne msze św. za ojczyznę w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki, które gromadziły tłumy wiernych i działaczy związku. W głoszonych kazaniach podejmował problemy moralne i polityczne, mówił o wolności i godności człowieka. Po wprowadzeniu stanu wojennego był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO.
Ks. Popiełuszko został zamordowany 19 października 1984 roku, gdy wracał z Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę dla ludzi pracy. Zabójstwa dokonali trzej funkcjonariusze IV departamentu MSW, zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego - Grzegorz Piotrowski, Waldemar Chmielewski i Leszek Pękala. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r. (PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ mab/ pat/