Szersza działalność edukacyjna i naukowa, prezentacja m.in. zbiorów etnograficznych - takie są plany Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Dotychczas był to oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Samodzielność uzyskał decyzją radnych sejmiku.
W poniedziałek radni nadali placówce statut; w czwartek uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym wojewody, co oznacza że formalnie za dwa tygodnie, dotychczasowe Białostockie Muzeum Wsi, stanie się samodzielnym Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.
Do muzeum zostanie też dołączony dział etnografii oraz część biblioteki Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
"Przeświadczenie całego samorządu województwa jest takie, że samodzielna instytucja, jaką zostaje Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, ma szanse na rozwinięcie skrzydeł i na to liczymy" - mówił w piątek na konferencji prasowej wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno.
Na 18 września zaplanowano imprezę, która będzie oficjalną inauguracją działalności Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Będą koncerty folklorystyczne, możliwość oglądania sokolarni i bimbrowni, kiermasz rękodzieła ludowego, pokazy i degustacje kulinarne m.in. kuchni tatarskiej.
Obecne Białostockie Muzeum Wsi powstało w 1982 r. jako oddział ówczesnego Muzeum Okręgowego w Białymstoku (obecnie Muzeum Podlaskiego). Zajmuje 28 ha powierzchni. Obecnie znajduje się tam ok. 40 różnych obiektów, w tym budynki mieszkalne (np. chaty typu trojak czy chaty ze wschodniego Podlasia), budynki gospodarskie, leśniczówki czy dwór z Bobry Wielkiej, przed którym odbyła się piątkowa konferencja prasowa. Do tego są tam różne obiekty tzw. małej architektury, np. kapliczki, krzyże.
Miejsce należy do najchętniej odwiedzanych placówek muzealnych w regionie. W ub. roku było to ponad 95,3 tys. osób, co było rekordem ostatnich lat. Popularnością cieszą się różne festyny etnograficzne organizowane w skansenie, również zajęcia edukacyjne.
Kierujący placówką dr Artur Gaweł zwrócił uwagę, że działalność obecnego Białostockiego Muzeum Wsi nie ograniczała się tylko do Białostocczyzny - od początku umieszczano tam obiekty z całego województwa. Jest też plan utworzenia tzw. sektora miejskiego i przenoszenia tam zabytkowych budynków z Białegostoku.
"Chciałbym, by placówka miała rangę muzeum etnograficznego" - dodał. W jej zbiorach będzie blisko 30 tys. eksponatów o takim charakterze. Podkreślił znaczenie działalności edukacyjnej samodzielnego muzeum. Dwór z Bobry Wielkiej ma być miejscem prezentacji zmieniających się ekspozycji.
Wicemarszałek Maciej Żywno dodał, że do końca roku nowa placówka będzie finansowana z części pieniędzy przeznaczonych na działalność Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, po wyliczeniu ile kosztowałaby działalność Białostockiego Muzeum Wsi; od września do końca grudnia jest to nieco ponad 400 tys. zł. Na przyszły rok otrzyma już samodzielny budżet. (PAP)
rof/ agz/