Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przejęło od Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego funkcję operatora Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego oraz corocznego święta tego szlaku – Industriady. Sama Industriada ma się odbyć w tym roku 5 i 6 czerwca.
Umowę w tej sprawie podpisali we wtorek w Zabrzu przedstawiciele współprowadzących muzeum samorządów regionu i miasta: marszałek Jakub Chełstowski i prezydent Małgorzata Mańka-Szulik, a także dyrektor placówki Bartłomiej Szewczyk.
Muzeum Górnictwa Węglowego od ponad dekady rozwija działalność głównych atrakcji turystyki przemysłowej Zabrza i regionu. To zabytkowa kopalnia węgla kamiennego Guido oraz kompleks Sztolnia Królowa Luiza - na bazie wyrobisk dawnej kopalni o tej nazwie i fragment XIX-wiecznej sztolni, ciągnącej się do Zabrza od Chorzowa.
Oba te miejsca są jednymi z najważniejszych punktów Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, który liczy obecnie 42 najciekawsze obiekty postindustrialne, rozmieszczone na terenie praktycznie całego województwa.
Industriada, promująca Szlak, jego obiekty oraz inne miejsca związane z historią przemysłu, dzięki takiemu wspólnemu mianownikowi stała się w ostatnich latach świętem całego zróżnicowanego kulturowo i historycznie woj. śląskiego. W ubiegłorocznej Industriadzie, której imprezy odbywały się w 44 obiektach zlokalizowanych w 27 miastach regionu oraz siedmiu obiektach pałacowych, wzięło udział ponad 100 tys. osób.
Dotąd koordynatorem Szlaku i głównym organizatorem Industriady był urząd marszałkowski. Decyzją zarządu województwa pod koniec ub. roku zmieniły się jednak organizacja i skład personalny tamtejszego wydziału kultury - jego referat promocji dziedzictwa kulturowego zajmował się tymi kwestiami.
Przed tegoroczną Industriadą zarząd woj. śląskiego zdecydował m.in., że o ile nadzór nad całością wydarzenia pozostanie w urzędzie, koordynacja imprezy zostanie powierzona zabrzańskiego muzeum, w ślad za czym pójdzie odpowiednia dotacja z budżetu województwa.
Jak mówił we wtorek marszałek Chełstowski, „nie ma różnicy, czy organizuje to urząd marszałkowski czy zrobi to muzeum, bo to są dalej pieniądze publiczne”. „Ale uważam, że wyprowadzenie formuły organizacyjnej z urzędu marszałkowskiego do instytucji, która – w duchu, można powiedzieć – czuje tę kulturę poprzemysłową, jest właściwym kierunkiem” - ocenił.
„To jest nowe otwarcie. To, co zostało już przez państwa osiągnięte, zrealizowane, to jest wielki sukces i z tego miejsca gratuluję i za tę pracę bardzo dziękuję (…), ale jestem przekonany, że jeszcze dużo dobrego przed nami i jestem przekonany, że w tej nowej formule, ale de facto z tym samym przesłaniem, jesteśmy w stanie być bardziej efektywni i skuteczni” - dodał.
Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik przywołała dyskusje sprzed dekady o rozwoju turystyki industrialnej, gdy perspektywa sukcesu wydawała się bardzo odległa. „Dziś nie tylko okazuje się, że to nie jest jakaś nadzwyczajna historia; widzimy, że turyści uwielbiają te nasze tereny i nasz dorobek postindustrialny” - oceniła.
Zdaniem Mańki-Szulik Industriada w nowej formule – wiążącej się z przekazaniem szlaku i święta od urzędników do praktyków - będzie okazją do dobrej zabawy, ale też pokazania, że turystyka industrialna, poza inwestycjami, wiąże się też z zarabianiem.
Dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego ocenił, że decyzja o powierzeniu placówce funkcji operatora szlaku i święta oznacza zauważenie jej dotychczasowych osiągnięć, ale też powierzenie odpowiedzialności i wyzwania.
„Zarówno Szlak Zabytków Techniki, jak Industriada, mają już dziesięć lat; to są marki rozpoznawalne nie tylko na Śląsku i to jest ogromna praca wielu osób, które do tej pory pracowały nad tymi rzeczami” - przypomniał Szewczyk, apelując do właścicieli i zarządców pozostałych obiektu Szlaku o włączenie się w działania związane z kontynuacją obojga przedsięwzięć.
Dyrektor zabrzańskiego muzeum potwierdził, że Industriada odbędzie się w tym roku 5-6 czerwca i że podobnie, jak w ostatnich latach, jej klamrami będą co najmniej dwa duże wydarzenia: rozruch oraz finał. Współorganizatorem będzie nadal wojewódzka instytucja kultury – Ars Cameralis Silesiae Superioris.
Ubiegłoroczna, 10. Industriada odbywała się przez trzy dni – od 7 do 9 czerwca. Motywem przewodnim wydarzeń był urodzinowy "Indu-bal" - wśród setek atrakcji znalazły się liczne wydarzenia nawiązujące do dawnych balów i zabaw.
Muzeum Górnictwa Węglowego za wieloletnią rewitalizację i udostępnienie turystom kompleksu Sztolnia Królowa Luiza odebrało w ub. roku Grand Prix Nagrody Dziedzictwa Przemysłowego/Nagrody Europa Nostra.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ pat/