Zabytkowa hala targowa w centrum Bydgoszczy przejdzie gruntowną rewitalizację, po której zostanie przeznaczona na działalność gastronomiczno-handlową. Miasto ogłosiło już przetarg na gruntowny remont konserwatorski obiektu.
Hala targowa, która postała w latach 1904-1906, znajduje się na Starym Mieście, w niewielkiej odległości do Starego Rynku i spichrzy nad Brdą.
Zakres prac remontowych będzie bardzo szeroki. Obejmie m.in. naprawę dachu, w tym wymianę części dachówek, rynien i świetlików, a także naprawę murów z wymianą części cegieł, odtworzeniem gzymsów i spoin. Przewidziano prace przy izolacji murów i ścian piwnic, a także odnowienie zawilgoconych tynków. Wymieniona zostanie również część więźby dachowej przyległego do hali budynku biurowo-handlowego.
Prace remontowe, które będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków, mają potrwać 11 miesięcy.
Po wakacjach miasto w drodze konkursu wyłoni przyszłego operatora hali, który po remoncie zajmie się aranżacją wnętrza. Przewidziano, że w środku może powstać antresola.
Gdy rozpoczynano działalność hali w 1906 r., było w niej 96 stoisk, przeznaczonych wyłącznie do sprzedaży mięsa i ryb. Wówczas hala czynna była we wszystkie dni tygodnia. W latach 1924-1939 hala była administrowana przez Dyrekcję Rzeźni Miejskich. W hali handlowano mięsem i rybami, a w piwnicy - drobiem i nabiałem.
Później przez dziesięciolecia w hali sprzedawano różne artykuły, w tym mięso, ryby i nabiał. W ostatnich kilkunastu latach, gdy pojawiły się wielkie sklepy, hala straciła dawne znaczenie, podobnie jak przyległe do niej targowisko, na którym sprzedawano warzywa i owoce.
W 2016 r. miasto odkupiło halę od firmy, która przez lata zarządzała obiektem. Po przeprowadzeniu konsultacji dotyczących przeznaczenia budynku, zdecydowano na prowadzenie w nim głównie działalności gastronomicznej i handlowej. (PAP)
autor: Jerzy Rausz
rau/ mam/